כותרת
> C;
1/1
התפתחות אישית

"בין גלים לתלמים"

משגב | פורטל משגב התפתחות אישיתפורסם: 29.02.24 , 09:02ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לאמן יוסי לובלסקי

אוצרת : רינה גנוסוב

פתיחה חגיגית: שבת ,ה-9.3.2024 בשעה : 12:00

בבית האמנים ע"ש שגאל

שדרות הציונות 24 , חיפה

הצייר יוסי לובלסקי, נולד וגדל בעיר חדרה ומזה שני עשורים מתגורר בחיפה. הוא אדריכל בהכשרתו המקצועית, ובעשור האחרון מקדיש חלק גדול מזמנו לציור בצבעי שמן ובטכניקות נוספות. על העיסוק ארוך השנים במלאכת הציור כותב האמן בשירו "היא הייתה שם תמיד": "הִיא בָּחֲרָה בִּי/ לֹא אֲנִי אוֹתָה./ּ יַד הַגּוֹרָל הִפְגִּישָׁה לְבַסּוֹף בֵּינֵנוּ/ הִיא כְּבָר לֹא רֶמֶז אוֹ פְלִרְטוּט רִגְעִי/ הִיא מוּזָה שׁוֹרָה בְּתוֹךְ מַאֲוַיֵּי וִיצִירוֹתַי/ הִתְמַזַּגְנוּ לָנוּ יַחַד."

בתערוכה הנוכחית מציג האמן נופים של העמק והגליל לצד נופים אורבניים של העיר חיפה. לובלסקי מרבה לצאת אל הטבע מתוך אהבה אל נופי הארץ וכמיהה למצוא מקום של רוגע ושלווה, והוא מתעד במכחולו נופים רחבי ידיים, מטעים, שדות ותלמים, קווים גרפים של הנוף, מפגש של צמרות העצים עם תכלת השמיים ושינויים דקים של אור ואווירה. האמן מתחיל ומסיים את מלאכת הציור בטבע, וביד רגישה מתעד חוויה ראשונית, ישירה ורעננה של מפגש עם הנוף. לובלסקי מצייר במבט נוסטלגי את נופי הארץ הישנה והטובה, ובעזרת הצבעוניות העשירה והנחות המכחול הרכות יוצר נופים פסטורליים השואבים אליהם את הצופה. בנוסף, הוא מתאר בשירה את תהליך היצירה ואת התפעמותו מיפי הטבע:

אַט אַט בֵּין כֶּתֶם וְצֶבַע,

בֵּין תְּלָמִים וְשָׂדוֹת

בֵּין רָקִיעַ לְעָנָן

מִתְהַוֶּה לוֹ מוֹפָע.

טִפְטוּף נְגִיעוֹת מִכְחוֹל וּשְׁפַּכְטֵל,

דִּיאָלוֹג מַתְמִיד לִפְרָקִים,

בֵּין בַּד לִתְחוּשׁוֹת,

בַּדֶּרֶךְ סְלוּלָה וּלְעִתִּים מִתְעַקֶּלֶת

וְהַכֹּל לְמַטָּרָה אַחַת

חֶדְוַת הַיְּצִירָה.

לובלסקי ממשיך מסורת של ציור נוף ארצישראלי שראשיתו בתחילת המאה העשרים, כשהאמנים יצאו החוצה אל הנוף לא רק מטעמים אמנותיים, אלא גם כביטוי לציונות ולאהבת הארץ ומתוך התפעמות מיופייה. במחצית השנייה של המאה עשרים נתפס ציור הנוף כשולי עקב העיסוק בנושאים קיומיים שהיו אז על סדר היום, בעוד שמשנות האלפיים ואילך ציור הנוף הפך שוב לנושא אהוב על ציירות וציירים רבים. החזרה אל הנוף נבעה מתוך הרצון להרחיק את הציור מהפוליטיקה לטובת ציור אישי, ועל מנת להתקרב אל משהו משמעותי ונשגב יותר מחיי היום יום.

בשנים האחרונות לובלסקי מצייר גם את נופי העיר חיפה: הנמל, הכרמל, חוף הים, והשכונות הוותיקות, כמו הדר ובת גלים, בסגנון הנע בין הפיגורטיבי למופשט, והוא שואף ליצור דיאלוג בין הטבע לאורבני. לובלסקי מעיד שהשוטטות בחיפה ותיעוד אתריה השונים הדקו את החיבור הרגשי שלו לעיר, לנופיה המגוונים המחברים בין הים להר, ואל הנוף האנושי של העיר המתאפיין בתמהיל של עמים, עדות ודתות שונים.

בת גלים היא אחת השכונות האהובות על האמן, ומראה חוף הים, השכונה השטוחה, השדרה המרכזית על עצי הוושינגטוניה המיתמרים אל על ובתיה ההיסטוריים- כל אלה מחזירים אותו אל נופי ילדותו בחדרה. לובלסקי מוצא נקודת חיבור משמעותית עבורו בין המראה של שכונת בת גלים ליישובי ונופי העמק: האדריכל ריכרד קאופמן תכנן את שכונת בת גלים כמו גם ישובים בעמק, כגון נהלל וכפר יהושע, וכך נוצרת נקודת מפגש מפתיעה בין גלים לתלמים ובין חיפה לעמק.

אתר האמן :

https://www.yosilubalskywebsite.com/

נעילת התערוכה : 6/4/2024

שעות ביקור בתערוכה :

ימים א'-שבת

10:00-14:00

קרדיט צילום :
דרור ורשבסקי
צילום תמונת פורטרט אישית של האמן : יעל גנדשי