כותרת
> C;
1/1
לוח שנה

דם וינאי - היכל התרבות

משגב | פורטל משגב לוח שנהפורסם: 01.08.18 , 20:04ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
פ.ג.ק. הפקות גאים להציג:
 
לראשונה בישראל!
 
The Hungarian Music Theatre
 
אופרטה ב-3 מערכות
מאת יוהן שטראוס
40 משתתפים, בליווי התזמורת הסימפונית של VAC בניצוחו של Pal Farkas
 
"דם וינאי" הינה האופרטה האחרונה של מלך הוואלסים יוהן שטראוס. הבכורה שלה התקיימה בווינה לאחר מותו. העלילה מלאה באינטריגות עפ"י חוקי הג'אנר, ואחת מהן היא העובדה שהמלחין האגדי בעצם... לא כתב את האופרטה בשם זה, אלא נתן אישור להשתמש ביצירותיו לבימוי האופרטה, וזה מה שנעשה ביצירתיות רבה וכבוד רב למאסטרו שטראוס המנוח ע"י המלחין אדולף מולר מהתיאטרון «Theater an der Wien». הסופרים ויקטור לאון וליאו שיין חברו יחדיו לכתיבת ליברטו משעשע – ו"דם וינאי" החל לזרום על במות אירופה בהצלחה מסחררת. האופרטה "דם וינאי" נחשבת עד היום לאופרטה הטובה ביותר עם המוסיקה של שטראוס, ולייטמוטיב שלה הינו הוואלס המפורסם «Wiener Blut» ("דם וינאי") שנתן את שמו גם לאופרטה.
 
האופרטה "דם וינאי" – הינה קומדיה של טעויות מוסיקליות, מלאה בבדיחות שנונות, שמכניסה את הצופים לאווירה העליזה והתוססת של "וינה הישנה והטובה". ההצגה הזאת היא בחירה אידאלית לאלו המחפשים לנוח קצת מהמציאות באווירה תרבותית. אל תחפשו בה עומק ודרמות – הן לא קיימות שם. העלילה מזכירה במקצת את עלילתו של "העטלף" – בלבולים בין האנשים, בגידות  ושקרים של הדמות הראשית בהצגה וסוף טוב – הרוזן קל הדעת בסופו של דבר, המתאהב באישתו. הרקע המוסיקאלי לכל המזימות והתככים הללו הוא קצב הוואלס הנהדר. לפי דעת המבקרים "זהו הסקנאדל הכי יפה והכי מלודי בתולדות המוסיקה!"
 
"דם וינאי" הינו חלק בלתי נפרד מהרפרטואר של התיאטראות האירופאיות, אך בארץ עד כה נוגנו רק חלקים ממנו, כך שיש לכם הזדמנות להשתתף בבכורתה של האופרטה בישראל.
 
The Hungarian Music Theatre מורכב ברובו מזמרי ורקדני האופרה הלאומית, כולל הסולנים המובילים. ההצגה מלווה בתזמורת הסימפונית של VAC בניהולו של המנצח פאל פרקאש. הצגות של התאטרון מהונגריה מוכרות לאוהדי המוסיקה בישראל. האופרטה "ברון הצוענים" בגרסתו המבריקה של התיאטרון ההונגרי הפכה בישראל להצלחה מסחררת.
 
הצגות "דם וינאי" בישראל יעברו בשפה הונגרית עם תרגום לעברית ורוסית.