כותרת
> C;
1/1
משגב

טכנולוגיות לאיתור נזילות

משגב | פורטל משגב משגבפורסם: 09.06.20 , 14:51ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

אם גיליתם כתם רטיבות בתקרה או בקיר, או שמים מתחילים לבצבץ בין אריחי הריצוף שלכם ואתם מוטרדים מכך שתצטרכו לשבור קירות ולהרים מרצפות כדי לגלות את המיקום המדויק של הנזילה, אתם יכולים להירגע. השנה היא 2020 ובידינו שלוש טכנולוגיות שמאפשרות לנו לאתר כל נזילה בכל מקום, מבלי בכלל לגעת בקיר. איך זה בדיוק קורה ומה הן אותן טכנולוגיות? על כך בשורות הבאות.

טכנולוגיות בשירות האינסטלציה

כפי שאתם אולי כבר יודעים, בעבר הייתה המשימה של איתור נזילות, משימה קשה ומורכבת שהייתה כרוכה בשבירת קירות והרמת מרצפות רק כדי לאתר את מקור הנזילה לצורך תיקון. משימה זו התבססה אמנם על הערכות מקצועיות של איש המקצוע, אבל הערכות אלה הן בהגדרה לא מדויקות ולעיתים יכולות להוביל למצבים בהם יש להרים חצי ממרצפות הבית לפני שמאתרים את מקור הנזילה. כיום, באמצעות שלוש טכנולוגיות לאיתור נזילות שמאפשרות לנו להתבונן אל תוך הקיר, ניתן לאתר כל נזילה ביעילות רבה מאוד ועל הטכנולוגיות הללו נפרט כעת:

צילום טרמי

צילום טרמי היא טכנולוגיה המבוססת על צילום של המשטח אותו אנו רוצים לבחון, באמצעות מצלמה טרמית. בניגוד למצלמה רגילה, המצלמה הטרמית לא יוצרת לנו תמונה של המציאות, אלא מפה של פערי טמפרטורות. על גבי מפה זו אפשר לזהות תבניות שונות שמומחי איתור נזילות יודעים לזהות כתבניות של זרימת מים. במפה כזאת ניתן לזהות בדיוק את הנקודה בה מתחילה הזרימה והנקודה בה היא מסתיימת, ובכך למעשה לאתר את המיקום המדויק של מקור הנזילה וזאת מבלי בכלל שנגענו בקיר.

אולטרה סאונד

נכון, ממש כמו בחדר הלידה, טכנולוגיית אולטרה סאונד מאפשרת לנו להתבונן פנימה אל תוך הקיר וזאת באמצעות שליחת גלי קול ופענוח של הגלים החוזרים מהקיר. הפער בין הגלים ששלחנו ובין הגלים שהוחזרו יכול לשקף את רמת צפיפות החומר של החומר בו פגעו גלי הקול ובצורה כזאת לבנות לנו מפת צפיפויות של תוך הקיר. גם במקרה זה, איש מקצוע המתמחה בעבודה עם טכנולוגיות לאיתור נזילות, יודע לקרוא את המפה ולזהות את מקור הנזילה בצורה מאוד מדויקת ושוב, מבלי לגעת בקיר כלל.

הרחת גז

הטכנולוגיה השלישית שנחשבת למאוד יעילה ונפוצה היא טכנולוגיית הרחת הגז. טכנולוגיה זו מבוססת על הזרמת גז ריחני בתוך צנרת המים ומיקום חיישני הרחה לצד הקיר. במקום בו דולף הגז מתוך הצנרת ומתפשט בתוך הקיר, מזהים החיישנים את ריח הגז ומסמנים את אזור הנוכחות שלו. באמצעות הנעת החיישנים על פני הקיר ניתן לזהות בדיוק היכן מתחילה הדליפה ושוב, מבלי לגעת כלל בקיר.

כל שלוש טכנולוגיות לאיתור נזילות הללו הן טכנולוגיות יעילות ואפקטיביות מאוד ועלות השימוש בהן נמוכה לאין שיעור מאשר העלות של הרס קירות וריצוף בתהליך של איתור מקור הנזילה.

תדמור טכנולוגיות – חברה לצילום קווי ביוב ואיתור נזילות בטכנולוגיה מתקדמת