כותרת
> C;
1/1
חוק ומשפט

עושים סדר: טבלת אחוזי נכות של ביטוח לאומי

משגב | פורטל משגב חוק ומשפטפורסם: 19.01.20 , 11:40ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

לצורך קבלת הטבות שונות מהמוסד לביטוח לאומי ובכלל, נכים נדרשים לקביעת "אחוזי הנכות" שלהם. כיצד הדבר נקבע? הרחבה על כך, ראו במאמר הבא:

להכיר ולהבין את המושגים

ראשית, יש להבדיל בין "נכות רפואית" לבין "נכות כללית". המונח נכות רפואית מתייחס רק למגבלות רפואיות. המונח נכות כללית לעומת זאת, מתייחס למגבלות ביכולת התפקוד של האדם, בבית או בעבודה, כפי שהן מושפעות מהנכות הרפואית. חשוב להבין, שהגדרה מסויימת של נכות רפואית, לא מתבטאת אצל כל אחד באותה הגדרת נכות כללית שנובעת ממנה. זאת, מאחר שיש היבטים אישיים שונים שעשויים להשפיע על התפקוד. למשל, מגבלה בתקשורת אצל אדם אילם, שקלה יותר אצלו ביחס לאדם אילם אחר, בזכות מיומנות שיש לו בשפת הסימנים.

כיצד נקבעים אחוזי נכות?

דרגת הנכות נקבעת במסגרת תהליכים של תביעה לקבלת קצבת נכות כלשהיא, מסביר אבנר הייזלר. בעקבות זאת, התובע מוזמן לועדה רפואית, אשר מעריכה את מצבו וקובעת דרגת נכות בהתאם לכך. חישוב אחוזי הנכות איננו עניין שרירותי, אלא הוא תהליך שמבוסס על טבלאות, אשר הוגדרו על ידי המוסד לביטוח לאומי. למעשה, מדובר על "ספר מבחנים לנכות כללית ונפגעי עבודה", בו יש רשימת ליקויים ומחלות ופירוט האחוז הרפואי שיש לקבוע בהתאם להם.

החישוב המשוקלל

אם חשבתם שהמושגים "נכות רפואית" ו"נכות כללית" מסבכים את העניין, חכו, יש עוד, מספר לנו אבנר הייזלר. מעבר לשני אלה, חשוב להכיר גם את המונח "נכות רפואית משוקללת". זאת, מאחר שמונח זה מתייחס להגדרת אחוזי נכות במבט על, במקרה שבו ישנם כמה ליקויים גופניים או כמה מחלות שונות, במקביל. כיצד מחשבים זאת? התשובה מורכבת מעט: ראשית, מחושב סעיף הליקוי שבו ישנם אחוזי הנכות הגבוהים ביותר. שנית, מחסרים את אחוזי הסעיף הראשי ומתוך האחוזים שנותרו, מחשבים את הסעיף השני. כך ממשיכים, בהתאם למספר הסעיפים ולבסוף, מחברים את כל התוצאות. פתרון קל ומעשי יותר לשימוש הציבור הרחב, הוא להשתמש בסימולטורים באתר המוסד לביטוח לאומי (באזור "מחשבוני זכויות", בעמוד "נכות רפואית משוקללת").

הערה חשובה, לגבי המשרתים בכוחות הבטחון

אגף השיקום של משרד הביטחון קובע אחוזי נכות, באופן שונה מזה של המוסד לביטוח לאומי, אבנר הייזלר אומר. כמו כן, אי אפשר לקבל פיצויים וקצבאות על כך, משניהם במקביל. כעקרון, יש בפועל הפרדה מלאה לגבי קביעת אחוזי הנכות וגם הפיצוי, בהתאם למקור הנכות. אם היא נבעה מאירוע שהתרחש תוך כדי שירות בכוחות הבטחון, היא תהיה בטיפול משרד הביטחון. במידה ולא - בטיפול המוסד לביטוח לאומי.

לסיכום

חשוב להבין היכן נמצאים בדיוק מבחינת אחוזי הנכות, מאחר שמתוך קביעה זו נגזרות ההטבות השונות שהאדם יקבל. הבדלים קטנים בחישוב לכאן או לכאן, עשויים להתטא בהבדלים לא קטנים, במיוחד למי שנמצא במצב נכות, שבגללו יכולתו להתפרנס נפגעה.

נלקח מהאתר: PIXABAY

אולי יעניין אותך גם