כותרת
> C;
1/1
בריאות

מאכילה רגשית לחירות נפשית

משגב | פורטל משגב בריאותפורסם: 16.04.15 , 11:02ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 בואו של חג הפסח והאביב מזמן עבורנו הזדמנות נהדרת לנקות גם את הנפש שלנו, לצד ניקיון הארונות והחדרים שבבית. להשתחרר מהרגלים, ממחשבות ומרגשות שאינם משרתים עוד את טובתנו הנעלה ביותר,מחשבות ורגשות המביאים אותנו למעגל הקסמים של האכילה הרגשית.
אני נשאלת רבות כיצד ניתן להשתחרר ממחול השדים של האכילה הרגשית, והתשובה הפשוטה היא: לנקות את החדרים שבנפשנו. לצאת לחירות מהכבלים של עצמנו, מכבלי חוסר הביטחון, מכבלי הדיאטות, מכבלי תעשיית הרזון ומתרבות הפוטו שופ. מבלי משים אנו, הנשים, שמות על עצמנו עוד ועוד כבלים ומגבלות שנראים לנו טבעיים, אולם רובם ככולם מתכחשים לקולנו הפנימי ומדכאים אותו, ובכך מונעים מאיתנו להרגיש באמת מה נכון וטוב עבורנו ועבור גופנו.
לכן לכבוד חג החירות שבא עלינו לטובה, אני רוצה להקדיש רשימת חירות נפשית לכל נשות משגב שמבלי משים שכחו להקשיב לגופן ולא פחות חשוב לנפשן. הקשיבו:
1.      החירות לאהוב את עצמך – לאהוב את עצמך כאן ועכשיו , לדעת שיש לך זכות קיום מעצם היותך, ללא הסבר, ללא הצטדקות וללא קשר למשקלך.
2.      החירות להקשיב לגופך ולאינטואיציה הפנימית שבך – קרה לך שנכנסת לחדר ולפני שראית מישהו חשת בנוכחותו? זוהי אם כן האינטואיציה שבך. היכולת האינטואיטיבית שלנו הפכה עם השנים להיות חשודה ולא מקובלת. זאת, בתוספת חוסר ההקשבה לגוף, מביאה אותנו היישר להתמכרות שבאכילה רגשית אשר מנתקת אותנו מהאינטואיציה שבנו. ליכולת האינטואיטיבית שלנו יש כוח מרפא קדום. ההקשבה ליכולת זו וההקשבה לגוף הנן משמעותיות ביותר ליצירת מרחב חופשי ומוגן. קבלי את האומץ להקשיב לנפשך ולגופך, והאינטואיציה שבך כבר תנחה אותך, ותוביל אותך לנתיבים שבהם רצוי שתלכי ותסיט אותך מנתיבים שעלייך להימנע מהם . 
3.      החירות לסמוך על עצמך ועל גופך – נשים רבות רגילות לחפש תשובות ומזור לאכילתן. אני מזמינה אותך לשוב לעצמך, להאמין לגופך, לסמוך עליו ועל הידע הטמון בו, ידע שינחה אותך מה נכון עבורך ועבורו. אין שום צורך בשוטרים חיצוניים שיאמרו לך מה, מתי וכמה לאכול. הגיע הזמן להשתחרר מהאמונה השורשית שאת חייבת קבוצת תמיכה ומישהו אחר שיגיד לך מה לעשות, שייתן לך תפריטים, שיגיד לך מה לאכול כל 3 שעות ושייקח אחריות עלייך, על גופך ועל נשמתך. הידע טמון בך ואת יכולה למצוא את המקום המאוזן והנכון עבורך, ומעבר לכך אף אחד לא יוכל לעשות זאת במקומך באופן שיהיה הכי מיטיב ונכון לך.
4.      החירות להרגיש – קיימת בנו אנרגיה רגשית כחלק מהווייתנו. בעידן המודרני שבו הכול  זמין, מהיר ומיידי , אנו לא נותנות לעצמנו מקום להרגיש. עלינו להיות כל הזמן בסדר, להיות אהובות, חברותיות ונעימות. אין לנו מרחב ואפשרות לחוש ולהרגיש מה נכון וטוב עבורנו, להרגיש רגשות פחות נעימים כמו פחד, כעס, יגון. ההתמכרות שבאכילה ממסכת את הרגשות ומערפלת אותן. רק כאשר ניתן לעצמנו להרגיש טוב עם עצמנו ללא ביקורת ושיפוטיות, רק אז נוכל להתקדם לעבר חירות רגשית מאכילה.
5.      החירות מפני הפחד – הפחד העצום שנוצר בתוכנו מאכילה חופשית ומשוחררת, הפחד מהאוכל, הפחד מלהיות רעבה . ואילו אני תוהה ממה אנו באמת מפחדות? אלו התמודדויות החיים מזמנים לנו שאנו חוששות מפניהם? מה הפחד הזה מייצג בחיינו.
6.      החירות מרגשות האשם והבושה – במפגשים שלי עם נשים שעברו דרך של דיאטות ושיטות שונות של הרזיה עולה כי על פי רוב הן שבות להשמין ואף עוטות קילוגרמים נוספים על גופן, בנוסף לקילוגרמים רבים של רגשות אשמה ובושה. חלקן מתביישות לצאת מהבית, לרקוד באירועים, להצטלם ובעיקר מתביישות מעצמן. אם כן זה הזמן להיות בנות חורין מרגשות עכורים אלו. למעשה אף לא אחת מאיתנו עשתה משהו שיש לה צורך להתבייש בו ולחוש אשמה לגביו. אני מזכירה כי אנחנו כאן ויש לנו זכות קיום מעצם היותנו.  
7.      החירות מהרעב – הרעב שבאכילה רגשית מייצג לא פעם רעב פנימי נוסף. השאלה המרכזית היא – למה את רעבה באמת? כשהשאלה הזו נשאלת שוב ושוב, תוכלי למצוא מתחת לכל הקליפות ושכבות השומן, כי ברוב המקרים התשובה אינה קשורה לאוכל. אם כן, את מוזמנת לשאול את עצמך בישירות ופשטות – למה את רעבה באמת?
8.      החירות ליהנות מכל רגע – להיות נוכחת באופן שקט ומאפשר ברגע הזה, כי אין לך רגע אחר. ליהנות ממנו ולהיות עם עצמך בפשטות ובקלות. להיות, ליהנות, לחיות.
 
"וכך כשהנעל מתאימה.
הרגל נשכחת.
כשהחגורה מתאימה,
הבטן נשכחת.
כשהלב נכון,
בעד ונגד נשכחים.
ללא דחפים, ללא כפיות,
ללא צרכים, ללא פיתוי,
אז עניינך נמצאים בשליטתך.
אתה אדם חופשי" / אושו
יש דרך, לחיות בחופש מהכבלים של עצמך. צאי לחופש – לחירות מאכילה רגשית. תיהני מהיופי שבך. חג חירות שמח!