כותרת
> C;
1/1
טיולים ותיירות

שביל החלב - סיפורי הטיולים של גני משגב

משגב | פורטל משגב טיולים ותיירותפורסם: 01.05.15 , 11:15ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 ילדי גן "שקד" מלוטם טיילו בשביל ניצן ובסובב לוטם
איך מגיעים: לאחר שנכנסים בשער היישוב, פונים שמאלה בפנייה הראשונה ושוב שמאלה לכיוון השכונה החדשה, ומיד לאחר מכן שוב ימינה. הכביש מתעקל בעלייה קטנה ומגיעים לחנייה מצד שמאל. שביל ניצן נמצא צמוד לטרקטור ישן. יש במקום שלט עץ שמורה לכיוון תחילת המסלול. החניה צמודה לקיר חצוב בגבעה.
המסלול: קל ומתאים לכל גיל, ויש נקודת יציאה במהלכו אם מתעייפים. כדאי לנעול נעליים סגורות, כיון שהשביל הוא פיסת אלוהים קטנה בתוך טבע פראי, צומחים בו גם צמחים קוצניים (סירה קוצנית, גדילנים, אחי-רותם ועוד), ומתגוררות בו גם חיות קטנות כמו נחשים ועקרבים.
שם השביל: שביל ניצן קרוי על שם בן היישוב ניצן בלדרן ז"ל, אשר נהרג בפעילות מבצעית בלבנון בשנת 1998. לאחר מותו כבשו את השביל הוריו וחברים מן היישוב על הגבעה מול בית ההורים. שביל ניצן משתלב בתוך הטבע היפה של לוטם ומאפשר להתחבר אליו בכל מובן.

Milky Way

יוצאים לדרך: עולים בשביל אדמה על הגבעה, ומתחילים לצעוד בתוך חורש ים תיכוני. בסתיו פוגשים סתווניות וחצבים, ובחורף כלניות, נוריות, סביונים, קחוונים ועוד פרחי בר, והמון המון לוטם, בשני צבעיו. אפשר לנוח על הספסל (אנחנו אוהבים לבדוק כמה ילדים יצליחו לשבת עליו בבת אחת), או להמשיך אל משטח האבן שבמזג אוויר נעים אפשר לעצור, "להתחרדן" עליו ולעשות פיקניק נחמד עם סיפור של אגדת צמחים על אחד מצמחי הבר שפגשנו בדרך. בעונה זו מתאים לספר את האגדה על האחים לוטם (אפשר למצוא בחיפוש ברשת).

 Milky Way Set out immigrants for land on the hill

מצדו השמאלי של השביל אפשר לראות גב מים בתוך הסלע, המתמלא בחורף. אנחנו אוהבים לדמיין אלו בעלי החיים הוא משרת... דמיונותינו נעים בין חלזונות לבין חתולים ועד לחזירי בר. אם מצליחים להיות שקטים, אפשר להקשיב לצלילי הציוצים השונים של הציפורים.

 Milky Way our imaginations ranging

כשממשיכים, פוגשים עץ אלון רחב אשר בתוכו נוצרה מערת מחבוא. אנחנו אוהבים מאוד להתחבא שם בשקט, אנחנו משחקים עם הגננות במשחק כאילו הן לא מוצאות אותנו והן מאוד מודאגות...בסופו של דבר אנחנו משמיעים קולות, והכול בא על מקומו בשלום.

 Milky Way meet a wide oak tree

אחר כך ממשיכים ויורדים בשביל בזהירות. שביל ניצן קצר, אבל אפשר לבלות בו הרבה זמן בחקר והנאה, כי יש בו הרבה טבע מעורר סקרנות וחושים: חיות קטנות (כפי שהזכרנו צריך להיזהר מהמסוכנות שביניהן!), ציפורים ומגוון רב של צמחים. חשוב לשמור על כל אלה ולא לפגוע בהם, שכן זהו ביתם ואנחנו רק אורחים לרגע. אנחנו אוהבים גם לקחת איתנו לטיולי הגן שקיות לאיסוף אשפה, ובכל פעם ילד אחר הוא ה"אוטו זבל".
כששביל ניצן מסתיים, אנחנו פונים ימינה ומתחברים לשביל סובב לוטם, ואפשר לעצור בו לתצפית קצרה במספר מקומות. בתצפית נראה את כפר מרר במזרח ועד מעלה צביה במערב, וביניהם את מושב חזון למעלה על ההר, את כפר סלאמה בוואדי, ואת היישובים כמון ומכמנים על ההרים ממול (אפשר לפנות גם שמאלה ולהקיף את השכונה החדשה. זה מסלול ארוך מאוד).
אחרי שפנינו ימינה נמשיך בסובב לוטם צמוד לגדר משמאלנו, עד שהשביל מתחבר לכביש ואז פונים ימינה והולכים ישר עד הרכב. ניתן לחזור לרכב בסיבוב קצר (פנייה ימינה) דרך השכונה הצמודה.
יש עוד הרבה מקומות יפים לראות ולספר עליהם בלוטם, אבל על כך בהמשך.
טיול נעים, ואנא שמרו על הטבע שלנו!
ילדי גן שקד בלוטם.
כתבה: עינב קפלן, הגננת של גן "שקד" בלוטם
 
בוקסה
תיקון טעות:
שמה של הגננת שכתבה על הטיול לבריכת הסלמנדרות במנוף (גיליון מספר 507) הוא איריס שטיין, מגן "תפוח" במנוף, ולא כפי שנכתב בטעות.
 
תשבצי תמונות בהתאם למקום במדור...