כותרת
> C;
1/1
תלמידים ונוער

"פרשת השבוע" - מדור משפטי / עו"ד עופר הבר

משגב | פורטל משגב תלמידים ונוערפורסם: 10.06.15 , 10:33ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:

סוגיות משפטיות בחיי היום-יום
הכותב הנו תושב משגב,  עורך דין המתמחה בתחומי המשפט דיני התעבורה והמשפט פלילי, בעל משרד בכרמיאל ובחיפה. למידע נוסף: www.ohaber.co.il

Young_Drivers_Insurance_Telematics_UBIעד לפני שנים לא רבות הייתה ההתעסקות עם המתרחש בבתי המשפט שמורה רק לעוסקים ישירות בתחום המשפטים.
היום, לעומת זה, הפכו עורכי דין להיות בגדר ידוענים שמופיעים על מסכי הטלוויזיה מדי יום, כאשר גם בתי המשפט עומדים במרכז הכותרות, ואין עיתון או כל כלי תקשורת אחר שאינו פותח את דפיו הראשונים עם כותרת מתחום המשפט בדפיו הראשונים. כך גם מתרחש בימים אלו, בהתייחס לפרשת עו"ד רונאל פישר.
 
פרשת רונאל פישר
פרשת רונאל פישר, עו"ד ידוע מתל אביב, מתבססת לעת עתה על חשדות שלפיהם הוא קיבל לכאורה שוחד מחד גיסא, ומאידך גיסא אף נתן לכאורה שוחד. זאת, תמורת אפשרות שעד לפני כחודש נראתה כדמיונית – סגירת תיקים במשטרה עבור לקוחותיו, לקוחות ששילמו במיטב כספם על מנת ליהנות מ"שירות" זה ובכך לסיים חקירת חשדות או אפשרות לזימון לחקירה, עוד בטרם זומנו לחדרי החקירה במשטרת ישראל.
 
פרשה זו, בייחוד מנקודת מבטי, כמי שמשמש גם כסנגור פלילי וכמייצג נאשמים בעבירות שונות בבתי המשפט בארץ, היא חריגה מאוד בנוף המשפטי. עבירת שוחד זו הניעה את כל המשתתפים בפרשה זו.

האופן שבו מתנהלת שיטת המשפט הפלילי
באופן כללי, שיטת המשפט במדינת ישראל, לרבות החוק והתקנות, הם מן המתקדמים והנאורים בעולם.
מדינת ישראל מעניקה ייצוג הולם לכל אזרח ההופך לחשוד או לנאשם, ומאפשרת לו את מיצוי כל הדרכים המשפטיות עד לתום ההליכים ולבירור אשמתו או חפותו.
 
יחד עם זאת, במשפט הפלילי, בניגוד למשפט האזרחי, ישנו משולש נצחי של 3 גופים העוסקים במלאכת המשפט:
1.    בתי המשפט – בראשות השופטים
2.    המדינה – המשמשת כתובעת וכמאשימה בתיקים הפליליים
3.    הסנגורים – אשר מייצגים את הנאשמים בהליכים המשפטיים
 
המשותף לכל שלושת הגורמים לעיל הוא שמעבר לרצון של כל גורם לתפקד כיישות עצמאית ולמלא את תפקידו ללא ליאות, קיים רצון נסתר של כל הצדדים לסיים את התיק בצורה המהירה והיעילה היותר, כל אחד מנקודת השקפתו ומתפקידו. מסתבר שלעיתים כל הדרכים כשרות לביצוע משימה זו.
 
עיקרון זה, בצירוף עלייה מטאורית במספר התיקים המשפטיים שמובאים בפני בתי המשפט יוצרים מערכת מסואבת של שופטים, עורכי דין, תובעים מטעם המדינה ושוטרים.
זוהי מערכת עדינה ושברירית מבחינת היחסים שביניהם, כאשר הקו המפריד בין הצדדים הנו דק ושברירי עד מאד.
 
במקרה של פרשת רונאל פישר, החשד הוא כי חלק מהגורמים לעיל, פעלו לכאורה בניגוד לאינטרס הציבורי והפרו את האמון שניתן בהם – הן בתוך המערכת והן על ידי הציבור כולו.
 
עבירת השוחד
בפרשה המדוברת, עולה חשד ממשי, כי עוה"ד  פישר העביר לכאורה את כספם של לקוחותיו לגורמים שהוא היה קשור אליהם במשטרה, בתמורה לעזרתם בסגירת תיקים טרם הגשת כתב אישום.
במקרים אחרים, אותם גורמי משטרה העבירו לכאורה לעו"ד פישר מידע על חקירות עתידיות בעניין לקוחותיו, דבר שמנע הגשת כתבי אישום או הסתבכות פלילית מצדם, הכול, כאמור, בתמורה להעברת כספי שוחד לכאורה בין המעורבים בפרשה.
 
בצד מעשה השוחד, ישנם גם הגורמים המוגדרים כ"מתווכי שוחד" – אלה אשר מניעים ומשמנים את גלגלי המערכת. דוגמה לכך – "פרשת הולילנד" כאשר כבוד השופט דוד רוזן אמר אמרה מעניינית בהתייחס לאופן התיווך בשוחד. אמרה זו ממצה את מהות המעשים האלו:
"פרוטקציה היא קשרים אישיים עם האדם הנכון במקום הנכון. אדם המפעיל את הקשרים הללו בתמורה לשכר או לטובת הנאה שהוא מקבל, הוא למעשה מתווך לשוחד". תרבות השוחד בחיי היומיום
מדינת ישראל מתיימרת להיות נאורה ומתקדמת. יחד עם זאת, כולנו מכירים בחיי היומיום שלנו את תרבות ה"פרוטקציה". כולנו הרי מכירים מישהו שמכיר מישהו שמוכן לעשות לנו טובה כזו או אחרת... וכולנו גם  מכירים את המשפט המפורסם, "תלך ל... ותגיד לו שאני שלחתי אותך ..." .
 
רובנו מודעים לעובדה, כי ישנם תחומים רבים, שבהם לא ניתן להתקבל למקום עבודה או להתקדם לתפקידים בכירים אלא אם הנך מכיר את האדם הנכון במקום הנכון. מעבר לכך, האם לדעתכם זה מוצדק, כי ישנם אנשים המחכים לתור לטיפול רפואי חודשים ארוכים לעומת אחרים שמצליחים לקבל תור תוך מספר ימים, רק כי הכירו את האדם הנכון או שיש בידם לשלם סכום כסף לאדם זה או אחר על מנת לקדם את האינטרסים האישיים שלהם?
 
האם פעולה זו יכולה להוות להיות מוגדרת כשוחד? שאלה טובה שלעת עתה, אין לה עדיין תשובה נחרצת מבחינת פסיקת בתי המשפט, למעט העובדה הידועה והמצערת, כי אותם הרגלים הרסניים לחיינו ולתרבותנו שהחלו ככל הנראה באותם עניינים פשוטים בחיינו, השתרשו כעת אל הרמות הגבוהות ביותר במערכת השלטון של מדינת ישראל, וחבל שכך.


 

מידע נוסף ניתן לקרוא בהרחבה באתר האינטרנט של המשרד: www.ohaber.co.il
 
אין בכתבה זו משום ייעוץ משפטי אישי והאמור בה אינו מהווה תחליף לכך והסתמכות על המידע כאן הִנה באחריות הקורא בלבד.יובהר, כי זכויות היוצרים במאמר זה הנן של עו"ד עופר הבר וכי אין להעתיק ו/או לעשות במאמר כל שימוש ללא הסכמתו.
אולי יעניין אותך גם
מי לה סי תחרות לכלי נגינה מס' 4
מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, הסמנ"כל לבינוי ולפיתוח תמיר בן משה ומנהלת המחוז ד"ר אורנה שמחון ערכו היום ביקור במערכת החינוך במשגב כאורחי המועצה
ארוחה חמה במסגרת תכנית ההזנה המשותפת למשרד ולרשויות
פותחים את השנה בתוכנית "עמיתי דילר" של "שותפות ביחד כרמיאל – משגב - פיטסבורג"
'יום המורה' תשע'ט להוקרת רבבות עובדי ההוראה
צפון : מעצימים את ערך המצוינות והחשיבה ההמצאתית בפריפריה הגיאו –חברתית
משרד החינוך מרחיב את השקיפות לציבור
תלמידים מכרמיאל ומשגב השתתפו בתחרות יצירה המרכז ללימודי השואה בפיטסבורג
גיא בר חיים בת ה-18 ילידת העיר מככבת בימים אלה בפרוייקט שיצא נגד האלימות ברשת