כותרת
> C;
1/1
ילדודס

למידה בחברותא (מאת שלומית דיטל ומיה סטרין)

משגב | פורטל משגב ילדודספורסם: 09.07.15 , 11:24ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
  במסגרת למידה משותפת חברו תלמידי כיתה ח'5 מביה"ס העל יסודי משגב ותלמידי כיתה ו'1 מבית הספר היסודי משגב למפגשים משותפים. במפגשים אלה הם עסקו בכתיבת דרשה אישית בעקבות היכרות עם פרשת השבוע שלהם.
הפרויקט נולד בעקבות שיח בנושא מעברים מבתיה"ס היסודיים לביה"ס העל יסודי ומתוך ההבנה כי יש ליצור שפה משותפת והמשכיות בכל הקשור למיומנויות שפה. נושא זה נבחר מכיוון שהוא משותף לתלמידי היסודי אשר מתחילים את שנת בר המצווה ולתלמידי החטיבה אשר מסיימים אותה.
במהלך המפגשים עבדו הילדים בזוגות. המפגשים כללו למידה של פרשת השבוע, חיפוש במקורות עזר ובירור מושגים וערכים שבאים לידי ביטוי בפרשה. התוצר הסופי היה כתיבה משותפת של דרשה אישית.
המפגשים התקיימו לסירוגין בביה"ס היסודי ובחטיבה, במרחבים שונים (ספרייה, מפלס, חצר ועוד).
תוצרי הכתיבה היו איכותיים ומעמיקים. כמי שליוו את הפרויקט אין לנו ספק שמעבר לקשרים הבינאישיים שנרקמו ולהפגת החשש לקראת המעבר לחטיבה, הכתיבה המשותפת של תלמיד בוגר ותלמיד צעיר העלתה את איכות התוצר הסופי.
במפגש המסכם הציגו הילדים את דרשותיהם וסיכמו: "החטיבה נראית לי פחות מפחידה", "היה לי כיף להכיר תלמידים בוגרים", "תהליך הלמידה היה משמעותי וחידש לי בנוגע לפרשת השבוע", "הכרתי פיסית מרחבים שאהיה בהם בשנה הבאה", "כיף ללמוד עם תלמידים ולא רק עם מורה בכיתה".
כמורות, התפעלנו בכל פעם מחדש מההתגייסות של התלמידים לתהליך ומהרצינות של תלמידי ח' להוביל ולהיות משמעותיים. אין לנו ספק שניסיון מוצלח זה הנו התחלה לשיתוף פעולה מעמיק ומתמשך.