כותרת
> C;
1/1
משגב

איחוד כוחות ואסטרטגיות כלכליות של התאחדות התעשיינים במרחב צפון

משגב | פורטל משגב משגבפורסם: 06.08.15 , 17:06ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 

מרחב צפון של התאחדות התעשיינים קיים לאחרונה יום עיון שכותרתו "איחוד כוחות – הכנס הכלכלי של התעשייה בצפון". את המפגש שהתקיים במלון "דן כרמל" בחיפה הנחה עורך עיתון גלובס חגי גולן. השתתפו בו עשרות מנכ"לים, סמנכ"לים ומנהלים מחברות וממפעלי התעשייה הצפונית.
מיכאל דיין , יו"ר מרחב צפון של התאחדות התעשיינים פתח את המפגש בהצגת התוכנית האסטרטגית של התאחדות התעשיינים ביחס לשיפור הסביבה העסקית והכלכלה של התעשייה בישראל, תוכנית אשר גובשה  לאור מצוקת התעשיינים והירידה המדאיגה בנתח של התעשייה מסך כל התמ"ג. הוא דיבר על מקומו של המנהל בגיבוש אסטרטגיה כלכלית במפעל, תוך הצגת אסטרטגיות ושיטות לניהול פיננסי. לדבריו, ארגון חייב לשמור על חדשנות ולבנות אסטרטגיה בעולם גלובאלי כאשר יש תחרות עם יצרנים מכל העולם.
התעשיינים שהגיעו למפגש שמעו הרצאות מכלכלנים וממומחים בכירים בתחום הביטוח והייצוא על החשיבות, התועלות והאסטרטגיות לניהול הפיננסי בתחומי מימון ואשראי, בטחונות, הלוואות והשקעות וכן, דרכים איתור והגעה לשווקים חדשים בחו"ל. הנתונים שהוצגו בכנס מלמדים כי רק כמחצית מהחברות הגדולות מבטחות את האשראי ובחברות קטנות מדובר על 10% בלבד מהעסקאות שמבוטחות. הנושא עלול להיות מאוד בעייתי במקרים של קריסת חברה, שעשויה לגרום לשרשרת של חברות שיפלו אחריה.
המפגש הסתיים בפאנל בהשתתפות מנהלים בכירים בתעשייה. הם הציגו כלים ושיטות לחיסכון, לצמיחה ולהתייעלות.
את יום העיון חתם ליאור אפלבאום, מנהל מרחב צפון של התאחדות התעשיינים. לדבריו, "הסביבה העסקית במדינת ישראל מורכבת ונמצאת במקום נמוך ביותר בעולם המערבי. את היזם ואת המפעל חוסמים כל העת קשיים בירוקרטים ורגולטורים, מיסוי, עלויות אנרגיה וחומרי גלם, קושי למצוא כוח אדם מקצועי, בפרט בתחום הטכנולוגי, קושי בתחרות, היעדר תמיכה ועוד. לצד קשיים אלו, חברה תעשייתית שאינה משקיעה בפיתוח תמידי של  אסטרטגיה לא תשרוד בעולם תחרותי שבו נדרשת כל העת חדשנות, יעילות ואיתור שווקים חדשים. הנושא מחייב הכנה, השקעת זמן ומשאבים בכל ארגון ומשפיע על עתידו" .