כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

"אני הגוף" – תערוכת אמני "מרחבים"

משגב | פורטל משגב תרבות ופנאיפורסם: 10.08.15 , 08:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
  
מציגים: רומה מנור, אסתי נעלי, קטי וויסברג, מזל אורון, שולה עזר, אליאן מישל, מונה ברגמן, לאה אביגור, מישלין אסאו, רחל נטע, לאה נוי, דניאל הלוי, אורה טמיר, אלי חבשוש, עדנה מעיני, אסתי קולטון, אילנה אלנקוה, תרצה שביט
אוצרת: מיכל קלסובסקי
בתערוכה "אני הגוף" המוצגת במבואת המועצה מוצגות עבודותיהם של יוצרים בחוגי "הקתדרה במשגב" של עמותת "מרחבים" מתחומי הציור, הפיסול והצילום. האמנים מציגים מבטים שונים המכוונים לגוף האנושי.
מבטים חיצוניים – הבוחנים מגדר, גיל, תיוג אתני, לבוש אופייני למקום ולזמן ומכלול ההיבטים שבהם נבחן מראה הגוף במצבו החשוף המקורי "כשרק עורו לגופו" ודרך מחיצות הלבוש, ומבטים פנימיים על תחושותיו הפיזיות והרגשיות של הגוף – עונג וחושניות, כאב ושחיקה, פגיעות וזקנה, עליצות ושחרור ושאר התחושות החולפות בגוף.
צורת ההעמדה האקלקטית וכן שילוב המדיומים והחומרים יוצרים מצרף של חומר ודימוי שמזמן דיאלוג בין העבודות. התערוכה בנויה כמכלול ייצוגי גוף ומנסה לשקף את התחושה המורכבת של האני בתוך הגוף, תחושות ומחשבות סימולטניות. העבודות משקפות מודעות של היוצרים למתרחש בתוכם, ובו בזמן רגישות לאופן שבו הם נראים מבחוץ.
 
 
האירועים הקרובים ב"פאבלה" במנוף
שעת פתיחת דלתות: 21.30, שעת המופעים: 22.30 (אלא אם מצוין אחרת)
כתובת המייל להזמנת כרטיסים:pubella.tickets@gmail.com 
לפרטיםwww.pubella.co.il
 
פיטר רוט – מופע חדש!
ביום חמישי –  6/8/15
פיטר רוט, מהאמנים ומהמוסיקאים הבולטים והעסוקים בסצנת המוסיקה הישראלית. ממייסדי להקת מוניקה סקס. הפיק, ניגן ושיתף פעולה עם גדולי האמנים בארץ (אריק איינשטיין, שלמה ארצי, ברי סחרוף, יזהר אשדות ועוד ועוד..).
כעת הוא יוצא בסיבוב הופעות אקוסטי. במופע מבצע רוט ממיטב להיטיו, ממוניקה סקס ועד אלבומי הסולו ופרויקטים מיוחדים שבהם היה מעורב.  
בין השירים במופע: "היא אוהבת", "צחוק הגורל", "סאן חוזה", "טלפני טלפני", "בדרך אלייך" ועוד.
מחיר כרטיס: ביום המופע 60 ₪; בהזמנה מוקדמת 50 ₪; לחיילים, ש"שינים וסטודנטים 40 ₪
 
 
ג'יין בורדו – אלבום בכורה!
ביום חמישי – 13/8/15
אזלו הכרטיסים למופע זה!.
ניתן להזמין כרטיסים למופע נוסף של ג'יין בורדו ב"פאבלה", ב- 30/10/15 
 
 
שלוש נשים – שלוש שפות אם
במוצאי שבת –  15/8/15
שלוש נשים, שלוש שפות אם  - עברית, ערבית ואנגלית.
דיאן קפלן (יודפת), דנה קרן (מעלה צביה) ומירה עילבוני (עילבון) מעלות את קולן בשירי שלום ותפילה – שירים מוכרים ומקוריים בהרמוניות חמות ועשירות בקולות, עם גיטרות, כלי הקשה וחליל.
"You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you will join us
And the world will be as one"
John Lennon
מחיר כניסה מוצע: 50 ₪ ( או לפי יכולתכם )
 
פתיחת דלתות : 20.30
תחילת מופע: 21.00
 
דרור קרן –  "מצד שני"
ביום חמישי 20/8/15
"מצד שני" – השחקן המוערך דרור קרן בסטנד אפ שנון וחד על החיים.
דרור קרן מתחשבן עם כולם ובעיקר עם עצמו. עם המטפלת הפרסייה, עם סופרמן, על זוגיות וילדים ובכלל על החיים ועל השוני בין מה שהבטיחו לנו לעומת המציאות המצחיקה והכואבת.
החיים – איך זה קרה כל זה?
איפה סופרמן כשצריך אותו?
ולמה אין בג' פי אס הכוונה לדרך אל האושר?
הקסם האישי, יכולותיו כשחקן, כושר האבחנה החד בפרטים הקטנים והיכולת לגעת בכל קהל – הם שהופכים את הסטנד אפ הזה לערב בלתי נשכח, מצחיק בטירוף ושונה מכל מה שהכרתם.
מחיר כרטיס: ביום המופע 90 ₪; בהזמנה מוקדמת 80 ₪; לחיילים, ש"שינים וסטודנטים 60 ₪להקת "ההרכב"* –  מופע מחווה לפינק פלויד
ביום שישי –   21/8/15
להקת ''ההרכב'' מגיעה שוב ל"פאבלה" עם מופע מחשמל, אנרגטי וסוחף. במופע הם מנגנים את האלבום "דארק סייד אוף דה מון" במלואו ושירים נוספים של להקת "פינק פלויד" המיתולוגית. על הבמה מופיעים 8 מוזיקאים שמייצרים מופע מהפנט, מופע שיורד למעמקי הנפש ומעפיל לפסגות הרגש – בדיוק כמו ש"פינק פלויד" היו רוצים שתחוו את המוזיקה שלהם.
חברי ההרכב הם מחנכים, מורים למוסיקה ופעילים חברתיים הפועלים עם נוער בסיכון ובמיזמים מוסיקליים חברתיים שונים. בין המוסיקאים בהרכב גם מחנכים מפנימיית "חברת הנוער אשבל" הפועלת במשגב.
*ר' להלן ידיעה מורחבת על ההרכב
 
מחיר כרטיס: ביום המופע 70 ₪; בהזמנה מוקדמת 60 ₪; לחיילים, ש"שינים וסטודנטים 35 ₪
 
"ההרכב" – אור בצד האפל של הירח
להקת "ההרכב" שתופיע ביום שישי – 21.8.15 ב"פאבלה" במנוף, היא להקה שלא רואים הרבה כמותה בנוף המקומי. חברים בה 8 מוסיקאים וסאונד-מן אחד: גור שפיגל (תופים), אלי כהן (בס), גלעד פרי ודורון "גוזל" גולדשמידט (גיטרות), גיא שובל (סקסופון), יואב שגי (קלידים), גיל ברואדי והגר מיכאלי (שירה), עמית בריינס (סאונד). חלקם מתגוררים במשגב והסביבה ורובם מעורבים בדרך זו או אחרת בפעילות החינוכית של קיבוץ אשבל ובקיבוצי מחנכים נוספים.
בכל שנה יוצאים חברי "ההרכב" ל"מיני-טור" ברחבי הארץ עם מופע המחווה ללהקת "פינק-פלויד". במופע זה הם מבצעים באדיקות ובדייקנות את האלבום DARK SIDE OF THE MOON  במלואו וגם שירים רבים נוספים של הלהקה.
לדבריהם, יצירת מופת בעלת עומק והשפעה גדולים כל כך זכאית ליחס הדומה לסימפוניה של בטהובן או מוצארט. כהן: "אנחנו מבצעים את האלבום במדויק. כל צליל, כל סימפול וכל חריקת גיטרה. זה היופי והכיף שבלבצע יצירה כזו. היא כל-כך אדירה, וכל-כך אפית שיש לה כוח משל עצמו, והכוח הזה מדבר אלינו כנגנים ואל הקהל כמשתתף פעיל ביצירה. אנחנו רואים קהל שמגיע להופעות שלנו ושר את כל המילים בע"פ ומכיר את כל הסולואים והמעברים המוסיקליים. בשירים הנוספים כמו: THE WALL, Wish you were here, Comfortably numb ועוד. אנחנו מרשים לעצמנו להתפרע קצת יותר עם האינטרפטציה והעיבודים".
רוב חברי ההרכב מגדירים את עצמם בראש ובראשונה כמחנכים וכפעילים חברתיים. המוסיקה מבחינתם היא אמצעי משלים לעשייה החינוכית היום-יומית שלהם. שם גם נפגשו, בתנועה החינוכית "דרור – ישראל", תנועה המפעילה מיזמים חינוכיים לנוער ולמבוגרים בכל הארץ.
ויש גם הקשר "משגבי": שפיגל, פרי, ומיכאלי נפגשו כמחנכים ב"חברת הנוער אשבל" – פנימייה בקיבוץ אשבל המיועדת לבני נוער שנשרו ממסגרות חינוכיות ומחפשים לפתוח דרך חדשה בחיים. רוב הנערים והנערות המתחנכים בפנימייה מגיעים מן העדה האתיופית. שובל מלמד בתיכון הדיאלוגי "אדם, חברה וטבע" בכרמיאל ובריינס מרכז את ה"כלבייה החינוכית" באשבל. גם שאר החברים עוסקים בחינוך ובפעילות חברתית בדרך זו או אחרת.
פרי, חבר אשבל ממייסדי הקיבוץ: "בשבילנו המוסיקה היא כלי לחיבור. אמצעי לקיום של מפגש אנושי. לא פגשתי מעודי אדם שטוען שהוא אינו אוהב מוסיקה. זה עולם שכולם מחוברים אליו לעומק ודרכו אפשר ליצור חוויה משותפת, מקרבת ולמידה משותפת. זו החוויה שאני מנסה ליצור עם החניכים וזה מה שאנחנו מנסים לעשות בינינו. גם לנגן את 'דארק סייד', שהיא יצירה אנושית יוצאת דופן, מוסיף משהו, מוסיף ערך לעולם הזה. האלבום הזה שינה כל כך הרבה, ולא רק מבחינה מוסיקלית. הוא עוסק בתכנים של ביקורת חברתית, של מחאה כנגד הניכור וההפרדה והמרדף אחר כוח וממון בחברה הפוסט-מודרנית".
המופע של "ההרכב" הוא מופע גדול והוא אינו מתאים לכל מועדון. האמנים זקוקים לבמה גדולה (כהן: "האמת היא שגור המתופף שולט ב90% מהנדל"ן על הבמה"). את המופע מלווה מיצג וידאו-ארט בסגנון "פינק פלויד" וברוח הפסיכדלית המתבקשת.
 למופע הראשון שלהם ניתנה חסות מפתיעה – שגריר בריטניה בישראל, שמשמש כנציגה של המלכה בארץ, בירך בשמה (!) ובשם בריטניה על קיום מחווה בישראל לאחד מההרכבים המוסיקליים המונומנטליים בהיסטוריה של הממלכה המאוחדת.
השם "ההרכב" הוא נגזרת קליטה יותר של שמם הקודם "הרכב הבית ליצירה משותפת". לדברי שובל:" אנחנו מנהלים מועדון מוסיקה בעכו שנקרא 'הג'אם'. הרעיון של המקום הוא ליצור מרכז תרבותי שיאפשר במה ליוצרים צעירים וגם להבאת מופעים ותרבות מהמרכז לפריפריה. המועדון פועל ללא כוונת רווח ומקפיד על מחירים סבירים. אנחנו מאמינים שצריכת תרבות היא דבר בסיסי ולא מותרות. אמנים מהשורה הראשונה בארץ מופיעים אצלנו ומאוד מתחברים לקונספט, גם אם זה אומר שהם מוזילים במעט את עלות הכרטיס. סביב המקום הזה, שאנחנו מכנים: 'הבית ליצירה משותפת', נוצרה קהילה שלמה של יוצרים ואנשים טובים שאוהבים מוסיקה טובה ורוצים לקחת אחריות על התרבות בקהילה שלהם."
לפני שנתיים הופיעו חברי "ההרכב" בפני כ-200 מתושבי משגב וכרמיאל ב"פאבלה". סולן הלהקה, גיל בראודי מספר על החוויה :"הייתה לנו חוויה מדהימה להופיע מול הקהל הזה. הייתה אנרגיה מדהימה. בסוף המופע כולם היו על הרגליים. הגיעו אנשים בני-60 לצד חבר'ה בשנות ה-20 ורואים שמדובר באנשים שאוהבים מוסיקה איכותית וש'פינק פלויד' זורמת אצלם בדם. אנחנו מצפים לעוד הופעה מהפנטת ב-21 בחודש".
ההרכב, מופע מחווה ל"פינק-פלויד", מועדון ה"פאבלה" מנוף, 21 לאוגוסט, כרטיסים במייל pubella.tickets@gmail.com
 
 
מוזיאון "בית המאירי" בצפת –  החוויה הצפתית שלא עוזבים בלעדיה
בימי פסטיבל "הכליזמרים" – סיורים מודרכים במוזיאון ומחזה מקורי
במוזיאון ההיסטורי "בית המאירי", מוצגת צפת של מעלה וצפת של מטה – כמו שלא תראו אותה בשום מקום אחר. המוזיאון מציג את סיפור חייהם של יהודי צפת ב-200 השנים האחרונות באמצעות תמהיל מיוחד של היסטוריה ופולקלור, של רוח ושל חומר. אלה שזורים זה בזה באמצעות חפצים, כלים, תשמישי קדושה אותנטיים, בור מים, שחזור בית צפתי וסיפורים, ומעניקים חוויה מיוחדת הממחישה את מארג חייהם המיוחד של יהודי צפת בתקופה זו.
בימי פסטיבל "הכליזמרים" (20.8-18.8) יתקיימו במוזיאון סיורים מודרכים בשעות 11.00, 13.00, 14.00, 15.00. ההדרכות מתאימות לכל הגילאים.
ועוד בקיץ הזה ובימי פסטיבל הכליזמרים במוזיאון: הצגות בכורה של המחזה: "המחברות של כרסנטי". המחזה מספר את סיפור חייה הסוערים של חסונה כרסנטי – בת צפת שחיה בעיר בראשית המאה שעברה.
"המחברות של כרסנטי" הוא הצגת-יחיד בביצוע השחקנית: רינה לביא. הוא מתבסס על 7 מחברות של חסונה כרסנטי (1899 – 1979) אשר הופקדו ונשמרו בארכיון "בית המאירי". המחברות מכילות רשימות בכתב ידה של "חוסן" (כך כינו אותה כל מכריה), ומגוללות את סיפור חייה הסוערים בצפת של ראשית המאה שעברה.
המחזה מתאר מסכת חיים שלמה של אישה שהעזה להזיז אבן ועוד אבן בניסיון לפלס לעצמה דרך מעבר לחומות שהקיפו אותה כל חייה. זוהי דרמה סוחפת ומטלטלת המוצגת באחד מאולמי המוזיאון. אולם זה, שנבנה במאה ה-19 (לפני כ-170 שנה) משמר את האווירה ואת רוח התקופה ומשמש תפאורה אותנטית למחזה.
בוקסה: 
 על השחקנית:
רינה לביא, תושבת אמירים, היא בוגרת תיאטרון "החדר" של אמיר אוריין, בוגרת מכון "מעגלים" ומנחה בתיאטרון "פליבק –משחק מהחיים". שיחקה בהצגות: "חנה סנש", "בעלת הארמון", "אנטיגונה" ועוד. יוצרת ומבצעת הצגות יחיד "אנה, חנה ויוהנה" (תיאטרונוטו 2001), יוצרת ובמאית ואחת ממבצעות ההצגה "בפנוכו" של תיאטרון "הסימטה" (2007

המחזה יוצג בשלושת ימי הפסטיבל מדי יום, בשעה 12.00. הוא מתאים לילדים מגיל 13
מחירי כניסה למוזיאון: מבוגרים 20 ₪; ילדים (מגיל 6) וחיילים 13 ₪; אזרחים ותיקים 10 ₪.
מחיר כרטיס להצגה: 30 ₪ למבוגר; 20 ₪ לילדים ולאזרחים ותיקים. המחיר כולל ביקור במוזיאון. המחזה מתאים לילדים מגיל 13.
לפרטים ולהזמנות: 04-6971307,04-6921939. רח' קרן היסוד 158,העיר העתיקה, צפת. beit.hameiri@gmail.com