כותרת
> C;
1/1
חדשות משגב

מדור משפטי - דרך חדשה לקראת שנה חדשה

משגב | פורטל משגב חדשות משגבפורסם: 13.09.15 , 08:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
  סוגיות משפטיות בחיי היום-יום 
הבר הנו תושב משגב, עורך דין המתמחה בתחומי המשפט דיני התעבורה והמשפט פלילי, בעל משרד בכרמיאל ובחיפה. מידע נוסף ניתן לקרוא בהרחבה באתר האינטרנט של המשרד: www.ohaber.co.il
 
השבוע התחלתי להקריא לאחד מילדיי את הספר "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות" שנכתב בשנת 1865 ע"י צ'ארלס לוטווידג' דודג'סון, הידוע בשמו לואיס קרול.
 
באחד הקטעים בספר יש דו-שיח בין אליס לבין חתול צֶ'שֶר:
 "התואיל להגיד לי, בבקשה, באיזו דרך עליי ללכת מכאן?"
"זה תלוי במידה רבה לאן את רוצה להגיע", אמר החתול.
"לא אכפת לי כל כך לאן", אמרה אליס.
"אם כך, לא משנה באיזו דרך תלכי", אמר החתול
"בתנאי שאגיע לאנשהו", הוסיפה אליס כהסבר
"בטוח שתגיעי", אמר החתול, "אם רק תתמידי בהליכה".
 
מדי שבועיים לערך, שולחת אליי מלכה מאור, עורכת העיתון, תזכורת לתאריך האחרון שבו עליילשלוח אליה את המאמר, טרם הוצאתו לדפוס.
הפעם, לקראת השנה החדשה הבאה על כולנו לטובה, בחרתי דווקא שלא לכתוב על נושא משפטי. לא אכתוב על חוקים כאלו או אחרים, הפעם נעשה הפסקה וננסה לנשום לרווחה ולחשוב לרגע להיכן אנו הולכים, ואולי בעצם החתול מסיפורה של אליס טעה, אולי זה כן משנה באיזו דרך אנו צועדים?...
בשנים האחרונות, קצב הגידול במספר עורכי הדין בארץ הולך וגדל ומגיע לממדים עצומים בהשוואה לאוכלוסייה בארץ. יחד עם מספרם הגדול של עורכי הדין, אני נוכח לראות כי גם היקף הסכסוכים בין אדם לחברו, בין שכן לשכנו, לעיתים אף גם בין בני משפחה, הולך ומתרבה ומבלי שנשים לב, רבים מאותם סכסוכים אף מגיעים לבין כותלי בתי המשפט בחופזה ובפזיזות ולעיתים קרובות אף ללא צורך הכרחי.
לכן נשאלת השאלה, כפי שאליס הקטנה שאלה: "באיזו דרך עלינו ללכת?"
האם נצעד בדרך הסכסוכים ללא כל ויתור על עקרונותינו, או שמא ננסה לבחור בדרכה של הסובלנות וההבנה לצורכי האחר?
שימו לב שהשאלה לעיל מתאימה כמעט לכל נושא בחיינו, החל מהתחום הפוליטי, דרך עבודה, חברים ובוודאי גם משפחה, ובכולם אולי ייטב אם נחליט הכיצד ולהיכן אנו צועדים.
כולנו מודעים לכך כי קצב חיינו הנו קצב חיים מסחרר, בעיקר בגלל אמצעי הטכנולוגיה שנכנסו לחיינו המקצועיים והאישיים, לעיתים כמעט ללא מעצורים, וללא מחשבה תחילה.
כעורך דין המייצג בעיקר נאשמים, אני נוכח, כמעט מדי יום ביומו, עד כמה חסרה אותה מחשבה תחילה טרם מעשה וכי המקצוע שבו בחרתי לעסוק מביא אליי בדרך זו קרבות מסוגים שונים על חפותו של אדם או שיקומו לאחר ששגה במעשיו, כמעט מדי יום.
לא כל אדם שפוי יכול להכיל סדר יום שכזה ו"להילחם" כל יום ללא מנוחה. רופא המשפחה שלי אף הוא טוען באוזניי מדי פעם, כי זה אפילו אינו בריא...לכן דווקא לקראת השנה החדשה, אולי נניח לרגע בצד את מאזני הצדק הכבדים וננסה להתפשר ולהבין את האחר.
לקראת השנה החדשה, אני מאחל לכל קוראיי – מי ייתן ונרבה לפרגן איש לרעהו, לא נחסוך מהזולת גילויי חיבה והערכה ואת דברי הביקורת (שבוודאי רבים הם) נשמיע באיפוק וברגישות זה לזה.
שנה טובה לכולנו!
 
לקבלת ייעוץ משפטי, שאלות או פניות מצד הקוראים, ניתן לפנות אל עו"ד עופר הבר באמצעות הטלפון הנייד  054-3552544 ו/או דואר אלקטרוני  .law@ohaber.co.il


אין בכתבה זו משום ייעוץ משפטי אישי והאמור בה אינו מהווה תחליף לכך. הסתמכות על המידע כאן הִנה באחריות הקורא בלבד.
יובהר, כי זכויות היוצרים במאמר זה הנן של עו"ד עופר הבר וכי אין להעתיק ו/או לעשות במאמר כל שימוש ללא הסכמתו.