כותרת
> C;
1/1
דת בקהילה

בין קודש לחול- הרב עוזיאל אליהו עונה על שאלות הלכה

משגב | פורטל משגב דת בקהילהפורסם: 27.11.15 , 12:06ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
שאלה:
איך אפשר לשמור על אורח חיים בריא על פי היהדות?
תשובה:
הרמב"ם כתב כי המילה בריאות היא ראשי תיבות של המילים: " בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו "
על מנת להיות בריא יש לפעול על פי הכללים האלו יום יום. אנסה לבאר אותם בקצרה.
 
 
בולם רוגזו
הרוגז מייצג את הרגשות השלילים הקיימים באדם. 6 העיקריים  שבהם: קפ"ד כע"שׂ (קנאה, פחד, דאגה, כעס, עצב, שנאה) ובשעה שקיים באדם אחד מן הרגשות האלו הרי שלבו הוא "לב רגז". שאר הרגשות השליליים הנם ענפים והסתעפויות מ-6 הרגשות הראשיים, הרגשות שהם השורשים לכל. ובשעה שהאדם מזין את נפשו באחד מהרגשות השליליים, הרי שארס ורעל גדול מתפשט בגופו והוא מתחיל להרגיש לא טוב ולחוש את איבריו החיצוניים והפנימיים כואבים. הרעל הנפשי משפיע באופן ישיר על הגוף ואם האדם גם נמצא ב" סטרס" ובמתח  נפשי גבוה, הרי שדבר זה יכול לשבש את המערכת החיסונית  ולפגוע בה. על כן, בלימת הרוגז היא הצעד הראשון לבריאות. עד כאן כתבתי לך בבחינת "סור מרע" .
 
ה"עשה טוב" הוא לאכול בשמחה ובאהבה את האוכל. החכם באדם שלמה המלך בספר קהלת פרק ט כותב " לֵךְ אֱכֹל בְּשִׂמְחָה לַחְמֶךָ וּשֲׁתֵה בְלֶב טוֹב יֵינֶךָ ". כשאדם אוכל את מאכליו בשמחה ובטוב לבב הרי שהרגשות החיוביים שהם שמחה ואהבה גורמים לאדם לאכול באופן רגוע ולשים לב למאכ"ל (מה אתה אוכל? איך אתה אוכל? כמה אתה אוכל? למה אתה אוכל?) הנכנס לפיו. המודעות למאכ"ל היא הבריאות בעצמה.
ברור שאם אתה אוכל את האוכל שלך מתוך כעס ועצבים אתה אוכל ללא הבחנה אוכל לא בריא ובכמות לא פרופורציונאלית. ואם אתה אוכל מתוך אהבה ושמחה הרי שהמודעות הזו גורמת לאכילה רגועה ולעיכול נוח.
 
יפחית אוכלו
כתב הרמב"ם בספרו הי"ד החזקה בהלכות דעות פרק פ' הלכה ב':
"לא יאכל אדם עד שתתמלא כרסו אלא יפחות כמו רביע משביעתו" . מקור דבריו מהתלמוד הבבלי במסכת גיטין דף ע' עמוד א' ומשמעות הדברים שיש לאכול בכמות של 3/4 מיכולת הקיבול  וזאת על מנת שלא להעמיס עומס יתר על מערכת העיכול. אנו יודעים שלוקח כ-20 דקות עד שהאדם מרגיש תחושה של שובע ועל כן האכילה האיטית יכולה לגרום לאדם ליהנות ממה שהוא אוכל ולחוש תחושת שובע גם אם נשאר רווח של 1/4  מיכולת הקיבול (העצה לכך היא להניח את המזל  על הצלחת בין אכילת ביס לביס).
עניין זה זקוק לתשומת לב מיוחדת מפני שבדורנו יש שפע גדול של מאכלים ונפשו של האדם מתאווה  "לאכול" את הכול. עומס יתר בכל ארוחה עשוי לגרום לאדם תשישות, עייפות וחוסר תפקוד. האוכל "המיותר" שאדם אוכל נאצר בגוף בצורה של שומנים ושל רעלים העלולים להזיק.
 
 
יגביר תנועתו
התנועתיות שכוללת בתוכה ריצה, הליכה והתעמלות תורמת לתפקוד תקין של כל מערכות בגוף ולזרימת הדם באופן תקין. התנועתיות גורמת להזעה . ההזעה היא ניקוי של הגוף מהרעלים הנמצאים בו. על פני שטח העור שלנו יש בין 2 ל-5 מיליון בלוטות זיעה. בלוטות אלו מפרישות את הרעלים ופולטות אותם החוצה. לכן נפסקה ההלכה בתלמוד הירושלמי במסכת תרומות פרק ח': "כל זיעה היוצאת מהאדם היא סם המוות חוץ מזיעת הפנים". וכך פסק הרמב"ם בספרו היד החזקה הלכות שמירת הנפש פרק י"ב.
ועל כן פעילות גופנית שגורמת לאדם לפלוט את הרעלים שבגופו באמצעות הזעה, היא טובה ומועילה לבריאות.
אולי יעניין אותך גם