כותרת
> C;
1/1
התפתחות אישית

ענבר בזק יצרה מהפך

משגב | פורטל משגב התפתחות אישיתפורסם: 08.03.16 , 08:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
ענבר בזק, אימא ל-3 ילדים, עצמאית, תושבת יובלים, רוצה שתדעו שכל אחד יכול להשפיע # לא משנה אם את גרה בפריפריה או אם אתה עוסק במקצוע שנמצא מאחורי הקלעים – כל אחד יכול לשנות # ויש לה על מה להסתמך – היא הקימה את התנועה החברתית "עצמאים עושים שינוי" – תנועה חברתית שמקדמת זכויות של עצמאים # התנועה הכתה גלים במדינה ובכנסת וכבר רושמת לעצמה הישגים לא מבוטלים

ענבר עצמאית מזה 8 שנים. את הסכנה הטמונה בעצמאות גילתה כשחברה טובה שלה חלתה בסרטן שד. אותה חברה, יועצת ארגונית עצמאית מצליחה, הפרישה אלפי שקלים מדי חודש לביטוח הלאומי, אך ברגע שחלתה היא הייתה זכאית לשבריר מהזכויות שהייתה מקבלת לו הייתה שכירה. ענבר זיהתה שמדובר במקרה של חוסר צדק משווע שיכול לקרות לכל אחד ואחת.
החזון לייצר מהפכה בחקיקה למען העצמאים נוצר אצל ענבר אחרי צפייה בתחקיר על מצב העצמאים בישראל של העיתונאית גל גבאי, ששודר בערוץ 2 לפני כשנה. היא קיוותה שכמו שמחאת האוהלים העלתה את נושא יוקר המחיה לסדר היום, כך "עצמאים עושים שינוי" תביא לשינוי סדר היום בתחום זכויות העצמאים. בחלומותיה הוורודים ביותר היא לא חשבה שתוך שנה היא תחזה בשטף של הצעות חוק בתחום זכויות העצמאים – אבל כך קרה.
 
הקמת התנועה
בעקבות כתבתה של גל גבאי (מה-13.2.15) התחברו 6 עצמאים בפייסבוק באופן ספונטני והקימו את קבוצת הפייסבוק "עצמאים עושים שינוי". במוצ"ש כבר היו בקבוצה 12,000 תומכים ומאות תגובות אוהדות. תגובת התקשורת הגיעה מהר מאוד. ביום ראשון כבר פנו מגלי צה"ל ומ- YNET וסיקרו את הקבוצה תחת הכותרת "העצמאים מתאגדים". בשבועות הראשונים השקיעה בזק בנושא עד לשעות הקטנות של הלילה. אנשים מכל הארץ התקשרו וביקשו לפעול ולהתנדב. הייתה תחושת אופוריה ענקית של עשייה חברתית ושל התאחדות אנשים מכל הארץ. תוך 3 שבועות היו בקבוצה כבר למעלה מ-30,000 חברים.
היום יש בוועד המנהל 12 חברים, המחולקים למטות: מטה פתרונות פיננסיים, מטה נשים, מטה תחקירים ומידע ומטה קשרי ממשל. בזק מנהלת את מטה תקשורת ודוברות. מטה זה יוזם אייטמים בתקשורת במטרה להעלות למודעות את הנושאים שעל הפרק, ואת הצעות החוק שנוגעות לעצמאים. 
מתחת לכל ראש מטה יש מספר פעילים, אנשי מקצוע באותו תחום.  כולם עובדים בהתנדבות.
 
שנה אחת – הישגים רבים
מהם ההישגים שלכם בשנה שבה אתם פעילים?
בזק: "פתאום כולם בכנסת מדברים על העצמאים. לאורך השנים לא היו מוכנים באוצר להקצות תקציבים הנמוכים במאות אחוזים, בגלל שעד השנה לא היה מי שיזעק את זעקת העצמאים. ההצלחות המרכזיות שלנו היו בכך שחוק דמי המילואים לעצמאים וחוק דמי לידה לעצמאיות עברו קריאה ראשונה. אנחנו עובדים במקביל על מספר חוקים נוספים: חוק שוויון הפקדות וזכויות סוציאליות לעצמאים, חוק ימי מחלה לחולים טרומיים, חוק דמי אבטלה לעצמאים ועוד...
התנועה היא כמו זרוע יישומית של המחוקק. נוצר מצב שבו חברי כנסת שרוצים לחוקק בתחום העצמאים מבקשים שנכשיר את הקרקע של התודעה באמצעות קמפיין שיתמוך בחוק. אנחנו הופכים את הצעת החוק לעניין תקשורתי. אנחנו מוזמנים לוועדות ולדיונים על בסיס קבוע. הפכנו להיות גורם משפיע ומוביל. לאחרונה הגדירה אותנו חברת הכנסת מירב מיכאלי כ'ארגון העצמאים המשמעותי ביותר שקיים כיום בישראל'".
 
החיים מחוץ לעסקים עושים שינוי
ענבר בזק היא בעלת משרד לפרסום ולייעוץ שיווקי ומרצה לשיווק וליזמות. את הידע בפרסום והיכולת לדייק מסרים היא רותמת לתפקיד שלה ב"עצמאים עושים שינוי".  הפעילות האינטנסיבית שלה בתנועה גובה מחיר פיסי ומשפחתי.
מה נותן לך את הכוחות להמשיך?
בזק: "אם הייתי יודעת מראש מה צפוי לי, לא בטוח שהייתי נכנסת לזה. אחרי כחודש של פעילות, כשכבר הייתי די מותשת, גל גבאי התקשרה אליי ואמרה לי: "אתם הדלקתם תקווה בלב של מאות אלפי עצמאים ואין לך את הפריבילגיה לפרוש. התמורה הגדולה היא תחושת ההצלחה, השינוי ושיפור המצב".
 
 
 
תוכניות באמתחת
בזק מדווחת כי המטרה הקרובה שלה ושל התנועה היא לאגד ביחד את העצמאים. התנועה שואפת להקים גוף של הסתדרות העצמאים שיהיה חזק כמו הסתדרות העובדים. לדבריה, עד היום לא היה גוף שייצג את האינטרסים האמתיים של חצי מיליון העצמאים.
ויש לה גם מסר לתושבי משגב: "אם משהו מפריע לכם ואתם נתקלים בחוסר צדק, אל תחששו לפעול.  לכל אחד מאתנו יש כוח לשנות את המציאות. כל אחד יכול להשפיע ולהותיר חותם!"
אולי יעניין אותך גם
"בין גלים לתלמים"
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
"הנשר הכחול"
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
"אף פעם אני לא יודע מתי ירים הדיכאון את ראשו ויצניח אותי למטה"
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
פעילות ליצירת ספר לילדי קורנית
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
"הכמיהה לכתוב ספר ריפוי באמצעות שירה נטמן בי זמן רב והיה בתרדמת"
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
"בעקבות הגעגועים האינסופיים לחברת בני האדם התחלתי לצייר דמויות רוקדות והתקהלות"
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
"מתברר שיש דרכים רבות ושונות לחזק את הזוגיות, ואולי אף למנוע פרידות וגירושים"
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
החורף היצירתי של ערן ואלירן
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי" 
"הכרתי הרבה אנשים שחיו את החיים בקטן, מבלי להגשים אפילו חלום אחד"
ענבר בזק הקימה את תנועת "עצמאים עושים שינוי"