כותרת
> C;
1/1
תרבות ופנאי

רון שני מספר על חשיבה במשגב לגבי בני הגיל השלישי ועדכוני "תוכנית האב" בנושא

משגב | פורטל משגב תרבות ופנאיפורסם: 09.05.16 , 08:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
בתחילת דרכה הייתה משגב מקום למשפחות צעירות, שבאות "לקנן". להקים בית ראשון ומשפחה, להתחיל להתבסס ולהכות שורש.
רובנו היינו בסביבות גילאי ה-30, כשהקמנו את משגב, וגיל 60-50 נראה לנו מופלג ורחוק מכדי לחשוב עליו.
חשבנו על גנים, על בתי"ס, על נוער, על חוגים, על תרבות וכד', ובנינו מערכת עם יסודות מוצקים לגילאים האלה. ידענו שצריך לדאוג להמשך, גם אם לא האמנו כמה מהר זה יגיע.
והנה עברו להן כ-35 שנים מאז ייסודה של משגב, והדור המייסד הגיע לגילאים ההם ולמעלה מכך, שניבדל כולנו לחיים ארוכים, והיסודות שהנחנו טובים, אך דורשים ריענון.
בשנת 2003 קיימה המועצה תהליך לכתיבת תוכנית אב לגיל השלישי במשגב. בתוכנית הוגדרו הצרכים וכיווני הפעולה לשנים הבאות ובעקבותיה, מתוך השאיפה להתמקצע ולתת פתרונות לתושבינו בגיל השלישי, הוקמה בשנת 2004  "עמותת מרחבים לוותיקי משגב", כעמותה ציבורית הנתמכת על ידי המועצה.
עיקרי התחומים וההמלצות שבהן עסקה התוכנית והתוותה דרך, הוצאו לפועל. כך בתחום הפנאי, פיתוח תשתית מקצועית ארגונית וכו'. והיום, עם עליית תוחלת החיים ועם העלייה משמעותית במספר התושבים בגיל השלישי במשגב, הן בקרב דור המייסדים של משגב והן של הורים של תושבים המגיעים להתגורר במשגב לצד ילדיהם ונכדיהם, ולאור התמורות והמגמות החדשות בעולם ובארץ בתחום ההזדקנות בקהילה, החלטנו לעדכן ולהתאים את תוכנית האב לשינויים ולשנים הבאות.
משגב ו"מרחבים" בחרו את המתכננים שילוו אותנו בתוכנית האב, והתהליך כבר החל ויכלול ועדת היגוי של כלל הגורמים הרלוונטיים בתוך משגב, וכן נציגי ארגונים ומשרדי ממשלה רלוונטיים, קבוצות מיקוד ביישובים ו"במרחבים", סקר צרכים ומגמות, וכנס אזורי של שיתוף ציבור.
 החזון המנחה אותנו הוא להצמיח במשגב חברה רב דורית, מכילה וטובה לכל נגזרותיה. גם בתוכנית "יישוב לדורות" – התוכנית האסטרטגית של המועצה והיישובים, הובעה שאיפה כי יישובי משגב יתמכו ברב-דוריות ובהמשכיות.
היינו רוצים שתושבינו בגילאים המתקדמים ימשיכו לראות במקום הזה בית ולרצות להישאר בו, ואנו שואלים מהם השירותים הנדרשים לשם כך, מה מהם משגב ו"מרחבים" יספקו, ואלו תשתיות יש להכין במארג היישובים והמועצה.
לפני כ-6 שנים השקנו את תוכנית "קהילה תומכת" (כיום היא נקראת "תוכנית אבי"ב": איכות חיים וביטחון בקהילה). במסגרתה מקבלים המנויים לחצן מצוקה וקשר למוקד רפואי, אב קהילה לסיוע בתחזוקת הבית וביקורי בית, ופעילות חברתית ותרבותית. הערכנו שבשנים הראשונות נידרש לסבסד אותה, ובהמשך היא תישא את עצמה. התברר שהצרכים עולים בקצב איטי יותר, והמועצה ממשיכה לסבסד את התוכנית מאחר שהחברים בה מועטים. מטרתנו היא ליצור מודל ייחודי של "תוכנית אבי"ב" מותאמת למשגב, והמשלבת את השירותים הניתנים במרכז המועצה עם אלו שקיימים ושיתפתחו ביישובים.
בד בבד, הוסיפו אנשי צוות "מרחבים" מיקוד לפעולתם בשנים האחרונות, ומציעים מגוון רחב של פעילויות העשרה שמתרכזות בגיל השלישי, אך פתוחות לכולם. אציין את פעילות ה"קתדרה" שהתחילה מרעיון ומבקשות תושבים לחוגי העשרה ברמה גבוהה, ומציעה כיום מגוון רחב מאוד של פעילויות לרבות קורסים, חוגים, סדנאות וטיולים עם טובי המנחים והמרצים בארץ, בשעות היום ובערב, בהשתתפות כ-800 תושבים.
 להשלמת הפעולות הללו חשבנו על מודל שונה לשירותים לגיל השלישי: לרכז אותם בבית "מרחבים" במתחם המועצה, ובצמוד למועדון הכפרי, באופן שיאפשר שילוב בין פעילויות בתיה"ס, המועצה, מרכז הבריאות, המועדון הכפרי, המרכז הקהילתי ו"מרחבים", וייצור סינרגיה והשלמה. בית "מרחבים" יאוכלס בקיץ הקרוב וכל הפעילויות יעברו אליו. המעבר למבנה החדש, בלב משגב, מחדד את האמירה שלפיה התושבים הוותיקים הם חלק בלתי נפרד ממארג החיים שלנו, הם במרכז ההוויה שלנו והם אינם מהווים עניין שולי שמקומו בפאתי הרשות, כפי שקורה בלא מעט רשויות בארץ.
עדכון תוכנית האב לגיל השלישי, תוכנית אנו מתחילים כיום בתכנונה, יתמקד בבניית מרחב משותף של המועצה ושל היישובים, במתן שירותים ופעילויות לתושבינו, כך שישלימו ויחזקו זה את זה. ננסה לספק במרכז החדש שירותים שבהם יש יתרון לגודל, ובמקביל  לבזר ולהנגיש שירותים  ליישובים, כך שיתנו מענה לתושבים שרמת הניידות שלהם נמוכה, או שיש בהם יתרון לקהילה היישובית.
במקביל אנו מנהלים שיחות עם יזמים המתמחים בהקמת מתחמי דיור מוגן לגיל השלישי כדי לבחון אפשרות של בניית מתחם מעין זה במשגב. בשלב זה נראה כי משגב עדיין צעירה מדי בכדי לממש רעיון זה. מספר התושבים שירצו לעבור למתחם כזה עדיין נמוך, ואינו מצדיק כיום את ההשקעה. על כן, כדי ליצור תנאים מספקים להתממשותו של פרויקט זה בשלב מאוחר יותר, החלטנו להקצות באזור המועצה שטח לדיור מוגן – באזור שבו שכנה אתגר בשנות ה-90, לייעד אותו למטרה הזו, ולשמור עליו חופשי מפיתוח אחר עד אז. מבנה "מרחבים", הממוקם קרוב למתחם אתגר, ישמש בעתיד גם כמקום פעילות לדיור המוגן לכשיקום.
שילוב השירותים לתושבינו בגיל השלישי במועצה וביישובים מאפשר כיום, ויאפשר עוד יותר בהמשך, לכל מי שמגיע לגיל זה להמשיך את חיו במשגב. באופן זה אנו מממשים את חזון "יישוב לדורות" הרואה רב-דוריות כאבן יסוד להתפתחות היישובים.
אולי יעניין אותך גם
הופעות קיץ 2022 של קסטיליה
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
מקהלת ברתיני מגיעה למשגב!
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
דברים שכדאי לדעת על ערכת שתילי תותים
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
מרוץ ההר, מרוץ עממי, קהילתי
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
"כששרתי מוזיקה קלאסית הרגשתי תחושת התעלות מטורפת"
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
שבת בר מצווה במלונות ישראל
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
העולה מצרפת מתגוררת בחיפה ויוצרת בתל אביב
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
בעקבות ההצלחה הרבה בשנים הקודמות, גם בפורים 2021 ממשיכים באתר התיירות ראש הנקרה את מסורת סיורי העששיות הליליים!
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב
"הקורונה גרמה לי להביא את עצמי לידי ביטוי, לפרוץ, להעז ולהתנסות"
עמותת "מרחבים" מרחיבה את פעילותה ותתחדש במרכז חדש בקיץ הקרוב