כותרת
> C;
1/1
בריאות

גידי אהרוני: על קיימות ועל בנייה ירוקה – סיכום תשע"ו

משגב | פורטל משגב בריאותפורסם: 29.09.16 , 16:10ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 

לפני שנה היה מדור זה בן מספר שבועות, זאטוט שגישש את דרכו... מאז הופיע המדור בכל אחד מגיליונות "א-לה-גוש". מספר קוראיו גדל (לפחות על פי תגובותיכם) והוא מציג לתושבי משגב היבטי קיימות מגוונים. במהלך השנה, התייחס המדור לנושאים רבים בתחום ההתנהלות המקיימת: מחיסכון באנרגיה ובמים וענייני בריאות ועד לבנייה ירוקה.
השטח המוקצב למדור, קבוע בדרך כלל, ולעיתים מאפשר סקירה מצומצמת בלבד של הנושאים המוצגים בו. אבל טוב פחות מדי מכלום...
במאמר ראש שנה זה, אני מבקש להזכיר לקוראים (בקצרצרות...) חלק מהנושאים בהם עסק המדור במהלך השנה.
1.    אימוץ שלושת ה- R-ים: Reduce,  Reuse, Recycle.
Reduce – הפחתה. השתדלו לרכוש דברים דרושים, ולא דברים שהפרסום שלהם מושך אתכם. ייצור ושיווק כל מוצר שאנו קונים צורך כמות גדולה, ולעיתים בלתי נתפסת, של משאבים הנדרשים לייצורו. אזכיר כי ייצור כל מכשיר סמארטפון שמשקלו כ-130 גרם, מחייב עיבוד חומרי גלם במשקל של 2 עד 3 טון לכל מכשיר! השימוש בכלים חד פעמיים מפלסטיק מייצר כמויות גדולות של פסולת לא פריקה, המגיעה למטמנות או נשרפת ופולטת זיהום רב. הפחתת השימוש בכלים אלה – חיונית.
Reuse – שימוש חוזר. העבירו מוצר שמיש, שכבר אינכם זקוקים לו, למישהו אחר שישתמש בו.
Recycle – מִחזור. העבירו מוצרים לא שמישים למִחזור. 
 
2.    הפחתת פליטות CO2, כדי להאט את קצב התחממות כדור הארץ
מדובר בנושא מפחיד, שגייס את מדינות העולם כולן. למרות הצהרות נציגינו בוועידת פריז, בישראל כמו בישראל, ממשיכים בגרירת רגליים... המדור קרא לכם לאמץ הרגלים אישיים שיתרמו להפחתת פליטת CO2 לאטמוספירה. פליטת מזהמים זו היא הסיבה העיקרית להתחממות כדור הארץ.
בין ההרגלים שהמדור המליץ לאמץ: הליכה במקום נסיעה – כשניתן, תכנון יעיל של נסיעות, שימוש בתחבורה ציבורית כשמתאפשר, חיסכון בחשמל, צריכת מזון ומוצרים מתוצרת מקומית (צמצום תובלה ימית ואווירית), חסכון במים (הפקתם והובלתם צורכים חשמל רב), צמצום אכילת בשר (לצורך גידולו נכרתים יערות העד ונפגע פירוק ה- CO2 באטמוספירה), שימוש בנורות LED (אור חם) חוסכות חשמל, רכישת מוצרים שדירוגם האנרגטי A או B, התקנת קולטים פוטו-וולטאיים ליצור חשמל ביתי, בידוד קירות, גגות וחלונות לחיסכון באנרגיה.
 
3.    חסכון במים
התחממות כדור הארץ מפשירה קרחונים בקטבים, מעלה את מפלס הים, ובמקביל, גורמת גם למִדבּוּר אזורים שונים. בישראל גרמו שנות בצורת רבות ורצופות לירידת מפלס האקוויפרים ולסיכון ממשי להמלחת אקוויפר החוף. המדור הציע לקוראיו לא לראות בהתפלת המים פתרון. אף כי פניה הנסדקים של דוגמנית היובש נעלמו מחיינו, מצוקת המים, אף כי אין מדברים בה, קיימת ובועטת. אקוויפר החוף בשפל מסוכן. הכנרת הולכת ומצטמצמת. הדבר היחיד הגדל בה הוא שטח האיים שבצבצו בה בקיץ האחרון... המדור קרא להמשיך ולדבוק  בהרגלים חוסכי מים כמו:
שימוש בחסכמים, סגירת ברזים בעת גילוח או צחצוח, הפעלת מדיח ומכונת כביסה כשהם מלאים, איתור וביטול נזילות, רחיצת מכונית עם דלי ולא עם צינור, בקיץ – ניצול מי מזגנים, שימוש בחומרי ניקוי "אקולוגיים" במקלחת המאפשרים, בתנאים מסוימים, שימוש במים אפורים.
4.    בריאות, רווחה, איכות חיים
לסיכונים הטמונים בנורות הפלורסנט וה-CFL הקדשתי השנה מספר מאמרים. לא אחזור כרגע על כל הסיכונים לסביבה ולבריאות המשתמשים בהם. אציין רק כי לאחר קריאת מאמרים ומחקרים שונים שעסקו בנושא זה, המלצת המדור הייתה להחליף את נורות הפלורסנט וה-CFL (נורות פלורסנט קומפקטיות) המתקלקלות, בנורות LED "אור חם". למרות מחירן היותר גבוה, הן משתלמות יותר ובעיקר, בריאות יותר!
אחרי בירור עם רופאת משפחה במרכז בריאות לגבי מצב מחלות דרכי הנשימה של בוגרים וילדים ביישובי משגב, קרא המדור לקוראיו להימנע מחימום בתיהם עם תנורי עץ. בשל חשיבות העניין, ועקב החורף שבפתחנו, נחזור ונצטט מאתר המשרד להגנת הסביבה:
"דיאוקסינים ופוראנים הם קבוצת חומרים פחמימנים ארומטיים מוכלרים הנוצרים בשריפה בלתי שלמה... של חומרים שונים, ביניהם עץ". "חומרים מקבוצת חומרים זו מוכרים כמסרטנים סבירים וכמסרטנים בבני אדם" (ההדגשות שלי, ג"א). כנראה שמקור הריח האופף בתים שארובתם פולטת עשן מתנור עץ, הוא מחלקיקי "הפחמימנים הארומטיים" הנפלטים מהעץ הנשרף בתנורים. למרות שמדובר בפתרון שנחשב (בטעות) לזול, הוא זול רק בטווח הקצר, לחלק מאתנו הוא עלול להתגלות כיקר מאוד, בעתיד...
מולקולות מסרטנות אלה, הנשאפות על ידי מי שנמצא בבית או בקרבתו, מצטברות בגופו. הגוף אינו מפריש אותן והן ממתינות בו עד היווצרותם של תנאים מתאימים לפריצת מחלה. התחלואה, גם אם אינה מיידית, עלולה להגיע. עלותה תהיה גבוהה בהרבה מעלות אמצעי חימום, שאינו פולט זיהום בקרבה ישירה לבני אדם. זה גם אינו הפתרון הנכון כלכלית. ראו מאמר שהשווה עלויות חימום בתים.
 
למען בריאותכם, בריאות ילדיכם ושכניכם, חממו את בתיכם עם מזגנים. מי שאינו סובל את יובש המזגן, ישקיע יותר וייחמם עם משאבת חום. עלות ההשקעה תכוסה בחיסכון של התפעול הזול. לא רוצים  להשקיע? חממו בתנור חשמלי. בתנורים האחרים השתמשו רק כגיבוי להפסקות חשמל.
 
היריעה קצרה גם כעת, ולא התייחסתי לבנייה ירוקה. אעשה זאת בהרחבה בגיליון הבא.
שנה טובה וחג שמח לכל קוראי המדור. שתהיה השנה הבאה שנה מקיימת, לכולנו!