כותרת
> C;
1/1
חדשות משגב

זרקורים וקורים - חינוך במשגב

משגב | פורטל משגב חדשות משגבפורסם: 22.03.15 , 18:41ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 "שדולת הורים פועלת להקמת מגמת מחשוב בעל יסודי משגב
לאחרונה קמה "שדולת הורים" למען פתיחת מגמת מחשוב בעל יסודי משגב.
לטענת ההורים, "לבוגרי משגב אין כיום סיכוי להיכנס ליחידות היוקרה של המחשבים בצה"ל, קרי, 8200 וממר"ם. את זה אישר לנו בכיר בממר"ם שהוא חבר של אחד ההורים בשדולה. לדבריו: 'מוזר... איך יכול להיות שאין מגמת מחשבים? זה נשמע הזוי וקצת לא הגיוני. אנחנו מאוד מעודדים בצה"ל בכלל ובאמ"ן בפרט לימודי מחשבים בתיכון – באופן מופגן. חייבת להיות מגמת מחשבים בבי"ס כמו התיכון במשגב' (הציטוט הנו חלק ממכתב שפורסם במדור "קוראים למערכת" בגיליון מספר 501). המכתב נכתב לאחר שחלק מההורים קיימו שיחות בנושא עם מנהל ביה"ס אמיר הרפז, שלא נשאו פרי, כך לדבריהם.
מנהל ביה"ס, אמיר הרפז, השיב להם (התגובה פורסמה בהמשך למכתב ההורים) וכתב, בין היתר כי לימוד מחשוב מתקדם (סייבר ואבטחת מידע) ממומש ע"י מספר מהתלמידים בכיתות הגבוהות בקורס שניתן פעמיים בשבוע אחר הצהריים בכיתה אזורית בפרויקט "מגשימים" במכללה האקדמית אורט בראודה. קורס זה גם מקדם את הסיכוי במיון ליחידת הסייבר של 8200.
בתשובה לכך טוענים ההורים ש"מגשימים" היא תוכנית א-פורמלית ומלמדת במכוון חומר שונה ממה שלומדים תלמידי מגמות מחשבים. כדי להתקבל אליה יש לעבור בכיתה ט' מיון הכולל 3 שלבים. ורק אלו אשר יתקבלו יוכלו ללמוד בתכנית, כך שהתוכנית אינה מעניקה תעודת בגרות ללומדים בה בתחום המחשבים, מה שחוסם גם את דרכם של הלומדים בה להתקבל ליחידות האמורות בצה"ל. לטענתם, התוכנית הזו אינה תחלופה למגמת מחשבים.
בתגובה למענהו של הרפז, שטחו שוב ההורים את טענותיהם בפניו באמצעות מכתב שכתב לו נציגם, יזהר גרונר (צורית). במכתבו נכתב, בין היתר: "אמיר, איננו נאבקים בך. אנחנו רוצים לעזור. אנחנו מעריכים מאוד את עבודתך הנאמנה בבית הספר ואת מאמציך לשפר את הקיים, כמו צמצום מספר התלמידים לכיתה...
...כשנפגשנו במשרדך העלית את 'מגשימים' ואלקטרוניקה. אני טענתי שהם אינם מהווים חלופה. ספציפית הזכרתי את הסינון ב'מגשימים' ואת התיכנות המאוד בסיסי הקשור ברובוטיקה, שמעבר לו אין באלקטרוניקה חומר ממִחשוב. הסכמת איתי...
...מה אנחנו עושים? מדוע אנחנו מערימים לילדינו אבני נגף? מדוע אנחנו מונעים מהם להגיע לקו ההתחלה שממנו מזנקים שאר בוגרי התיכון?
סקטור המחשוב הופך בהתמדה לחלק הארי של הכלכלה. הוא פותח לצעירים אפשרויות שלהם רק השמים הם הגבול. עם משכורות המשתוות לחו"ל הוא מצמצם בריחת מוחות.
איך אנחנו יכולים לנוח אף יום אחד על זרי הדפנה שלנו, כשילדינו נשארים מאחור בתחום הכי חשוב היום בארץ?
איננו יכולים, ועם כך מסכימים כולם – ועד ההורים, ההורים, המורים, התלמידים... מתוך עשרות רבות של אנשים שאיתם באנו במגע, עוד לא היה אחד, אף לא אחד, שלא הסכים עם הצורך לכונן מחדש את מגמת המחשבים. גם הורים ותלמידים שלא רצו בה אישית עמדו על חשיבותה ועל הביקוש הגדול שיש לה במשגב.
אנו, חברי הנהגת הקמפיין, ניצבים לימינך, לעזור לך בכל אשר תצטרך בכדי להוציא את הפרויקט הזה לפועל".
ההורים מסיימים את מכתבם במילים: "נשמח לקבוע איתך פגישה בהקדם האפשרי...נשתדל כולנו להגיע. גם אם לא כולנו נהיה נוכחים הרי מבטיחים אנו לתת לך את מלוא תמיכתנו בכל היבט של הקמת המגמה".
תגובת המועצה למכתב זה: "הנהלת בית הספר בודקת את הנושא באופן מקיף. פתיחת מגמה אינה עניין של מה בכך. בית הספר בודק את היכולת לקיום שתי מגמות די דומות במקביל, תוך מענה לצורכי התלמידים. הבדיקה תארך כחודשיים".

"רובוטי כיף" מספר 6 – פתח את שנת הפעילות בתחום הרובוטיקה
בשבת הראשונה של חודש ינואר התקיים אירוע "הרובוטיכיף" מספר 6 – הפינינג משפחתי רב משתתפים המאורגן ע"י ילדי MISCAR 1574 – קבוצת הרובוטיקה של על-יסודי משגב, בשיתוף קבוצות ה FLL במסגרות השונות, מנטורים, והורים.
על אף מזג אוויר חורפי, קר וגשום, הגיעו מאות רבות של מבקרים ממשגב ומקהילות שכנות להשתתף וליהנות במה שנחשב כאירוע פתיחת העונה בתחום הרובוטיקה לשנת 2015. הבאים נהנו מהפעלות כגון: שעת סיפור, פיתום עם סיפור מהבטן, בניית רובוטים בלגו, פעילויות במעבדות פיזיקה וחשמל, משחקים עם רובוטים גדולים והצגת רובוטים פעילים מתחרויות הקבוצה בשנים קודמות. והיו גם הרצאות מרתקות על ראייה ממוחשבת, על צ'רלס דרווין ועל יזמות ישראלית לחקלאות. את הקפיטריה העשירה בדברי מאפה ובשתייה חמה הפעילו ההורים, להנאת המשתתפים באירוע.
אחד הדברים היפים ביותר באירוע הוא שאת רובו מפעילים התלמידים בתחנות השונות. בלימודי הרובוטיקה מובילים תלמידים אלה תהליך רצוף של חשיבה, יצירתיות ועשייה טכנולוגית ברמה גבוהה ביותר. הם השגרירים הטובים ביותר של הטכנולוגיה בפני ציבור המבקרים – קטנים כגדולים.
אורחים מיוחדים שהצטרפו לאירוע השנה היו נערות ונערים מבתי"ס במג'ד אל כרום ובכרמיאל הנמנים על קבוצת MOONAאשר הצטרפו לפרויקט FIRST . ילדי קבוצת MOONA הפעילו תחנה מעניינת שעסקה בהדפסות תלת מימד. ילדי MISCAR 1574 והמנטורים שלה (בהובלת ניר תמיר מיעד) מדריכים את קבוצת MOONA ומלווים אותה לקראת התחרות השנה..
אורחת הכבוד השנה הייתה ח"כ יפעת קריב. ח"כ קריב הקימה בכנסת שדולה לעידוד רובוטיקה, טכנולוגיה, יזמות וחדשנות. היא סיירה בכל התחנות ואף הפעילה את אחד הרובוטים.
האירוע נחתם בטקס המסורתי באודיטורים. רפי גברט, אביו של אמנון גברט ז"ל נשא דברי ברכה לבאים ואחריו עלתה לבמה ח"כ יפעת קריב. היא ציינה את חשיבותו של הפרויקט בפרט ואת מהותה של למידה משמעותית בכלל ולא הסתירה את התלהבותה הרבה מהפעילות הקהילתית המבורכת שראתה בהפינינג. עוד ברכו: ראש המועצה רון שני, מנהל על יסודי משגב אמיר הרפז, מנטורים מהקבוצה, מובילי הקבוצה חיים דריבן וד"ר ירון דופלט, וענבל פרידמן – נציגת ההורים.
משפחת MISCAR 1547

פורום המנהלים והמנהלות של משגב לומד תוך התנסות
בפורום המנהלים של משגב חברים 12 מנהלי בתיה"ס במשגב, מנהלת השירות הפסיכולוגי, מנהל יחידת קידום נוער, מנהל הספרייה ורכזת החממה הפדגוגית.
הפורום נפגש אחת לחודש למפגשי למידה.
השנה מתמקדים דיוניו של הפורום בהערכה חינוכית ובלמידה משמעותית.
את המפגשים בנושא הלמידה עורכים חברי הפורום בחלק מבתיה"ס, שם הם נחשפים לדרכי הוראה ולהתמודדויות חינוכיות שונות, מקיימים שיח עמיתים סביב דילמות ולומדים זה מזה.
ההיכרות עם העושר החינוכי הגדול הקיים במערכת מאפשר למנהלים להיחשף לדברים חדשים ולאמץ רעיונות למערכת שאותה הם מנהלים, תוך התאמה אליה.
חדר מורים לומד תרבות באורט סאלמה
"תמיד שווה לנסות", "היה מאוד מעניין ומועיל", "יצאנו עם הרבה תשובות לשאלות שהיו לנו", אלו היו הדברים שנאמרו ע"י המורים בבית ספר אורט ואדי סלאמה אחרי מפגש מורים בנושא מוסיקה ערבית. את המפגש ארגנה עפרה טלמון אגוזי, רכזת סל תרבות במשגב, בשיתוף עם אחמד סואעד, רכז החינוך החברתי בביה"ס.
המפגש התקיים בהנחייתו של חדר שאמה, מלווה סל תרבות ארצי למגזר הערבי, אשר נתן סקירה כללית על פעילות סל תרבות ועלהליך בחירת תוכניות ובנייתן. בהמשך הרחיב חדר על המוסיקה הערבית לדורותיה ואף הנעים בנגינתו בעוד.
המפגש היה מעניין. המורים, כ-60 במספר, נהנו מהתוכן, תרמו מידיעותיהם והשתתפו בשיח הער שהתנהל עם המרצה. הם יצאו עם טעם של עוד, ואפילו ביקשו מחדר השתלמות נוספת של 30 שעות לפחות.
המפגש הסתיים, אבל קבוצת מורים נשארה סביב המרצה לשיר שירים של גדולי הזמרים הערביים.

מחול במשגב
כנס בוגרים לרגל 30 שנה ללהקות המחול משגב
לא יאומן – אבל עברו 30 שנה מאז שרקדו את הצעד הראשון בלהקות משגב.
מהיום שבו רקדנו במבנה הגלריה המקסיקנית שהיה בו – כלום, דרך מקלט המועצה, האולם הגדול, ובסוף במשכננו הנוכחי – אולמות המחול.
מאות רקדנים רקדו בלהקות מאז הקמתם, כ-400 הוזמנו לכנס.
לא ספרנו – אבל הגיעו המונים.
ומה היה לנו בכנס?
תערוכת תמונות עם רקדנים מכל השכבות, תצוגת תלבושות מכל הזמנים, סרטים שהוקרנו במקביל, כיבוד מפנק ותוכנית מרגשת ועמוסת זיכרונות.
איזה ערב נפלא היה לנו יחד! מפגש חם וכל כך מרגש!
לראות את כולם על ה"משטח" שעליו גדלו, עם משפחות, ילדים, בני זוג, חיילים, חבר'ה בשנת שירות (פה ושם הראש התחיל להקריח ...) בטן היריונית, ולכמה שעות החזרנו את הגלגל מעט לאחור, לימים קסומים של יחד, של ריקוד, ובעיקר – של המון אהבה למקום הזה, לבית של כולנו!
יצרנו הזדמנות למפגש מחודש, להעלאת חוויות משותפות, לזיכרונות, לחידוש קשרים ולהתרגשות.
במהלך ההכנות לא ידענו – כל צוות הלהקות , איך הערב יעבור ועד כמה הוא יצליח לקלוע למטרות שהצבנו לעצמנו. עשינו כל שביכולתנו כדי שיהיה ערב מוצלח , אך מי שהפך אותו לערב מרגש ומושלם – היו הרקדנים.
במהלך המפגש החזרנו את כל האורחים להיות "רקדנים" לעוד כמה דקות. קיימנו פעילות חברתית ותנועתית לזכר הימים הטובים של פעם...
שיתוף הפעולה, ההתלהבות, מחיאות הכפיים הסוערות במהלך המופע וכל המחמאות, הפרגון והתגובות המרגשות שלאחר המפגש, נתנו את התחושה שאכן יצרנו פה בית חם ואוהב.
זכינו לאירוע מיוחד במינו אשר נצרב בזיכרון, העניק לנו כוחות מחודשים והציף אותנו אושר!
מתוך דברים שכתבה מנהלת הלהקות עינת גורן לדגנית רום – המייסדת של להקות המחול והמנהל האמנותית שלהן:
"...שנה חלפה, ועוד שנה, ובזכות המון נחישות, התמדה, התגברות על קשיים ובעיקר בזכות הכישרון, הכישרון הכל כך מיוחד שיש לך, הגישה האנושית, האהבה שלך לעשייה, לרקדנים, היצירתיות הבלתי מוגבלת, האמונה לאורך כל הדרך, והנה – החלום הפך למול עינינו למפעל גדול, מפעל חיים ושמו 'להקות המחול משגב'" .
 
bendoric@bezeqint.net