כותרת
> C;
1/1
משגב

כשהמגבלה היא ברכה: מפעל עם אוריינטציה של תרומה לחברה

משגב | פורטל משגב משגבפורסם: 06.08.15 , 17:42ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
 מוטי שלו עושה תוכניות ארוכות טווח לגבי דודו, כי מי שנותן מעצמו ראוי לקבל בחזרה, ועל העובד הזה הוא לא מוכן לוותר.
 
מעצם מהותו, מפעל של שוקולד הוא כמעט אוקסימורון – הפוטנציאל הקולינרי והדימוי החיובי של השוקולד עומדים ביחס הפוך לדימוי השלילי של תרבות העבודה הקשה במפעלים מנוכרים. ובמקרה של מפעל השוקולד "שוקולד מהגליל", מדובר גם בבעלים שניחן באוריינטציה סוציאליסטית חזקה ורצון עז לתרום לחברה.
 
מוטי שלו הוא שוקולטייר מכפר חנניה, שפתח מפעל לייצור שוקולד לפני כ-3 שנים, לאחר שהשתפשף כקונדיטור במונטריאול שבקנדה. "עוד לפני שחזרנו ארצה היה לנו רעיון לפתוח עסק משותף בישראל, והבחירה בגליל הייתה כדי להישאר בכל זאת עוד קצת בחו"ל הארצישראלי", הוא מתאר. "שוקולד מהגליל" הוקם לפני כ-3 שנים בקיבוץ מורן, ומייצר פרלינים, קינוחי שוקולד וקישוטים לבתי עסק. היום מונה המפעל 7 עובדים ומעסיקים, כולל הבעלים. אחד העובדים במפעל הוא דודו בן ה-33, תושב כרמיאל, המתמודד עם פגיעה נפשית.
 
"ההחלטה להעסיק את דודו התקבלה עוד לפני שהוא ידע עליה", אומר שלו. "אני ואשתי ידענו שאנחנו רוצים להגיע לישראל באנרגיות של תרומה לחברה, והחלום שלנו היה להקים עסק שמבוסס כולו על עובדים בעלי מוגבלויות. לצערנו גילינו שזה לא ריאלי כל כך, כי למרות שאנחנו דואגים להכשיר את כל העובדים, זה מקצוע לכל דבר, וצריך אנשים עם ידיים טובות וכישורים מסוימים. לכן החלטנו לקלוט טיפין טיפין, ולראות איך זה מתקדם. לאט לאט המקום גדל ויש יותר אופציות, אם במחלקת האריזה של המוצרים או הפינישים, וזה הכיוון".
 
דודו הגיע למפעל לפני חצי שנה, והועסק כאורז שוקולדים בקופסאות. "הגעתי לעבודה הזאת דרך עמותת 'אנוש', לאחר שלפני כשנה עברתי לעיר כרמיאל כדי לשנות אווירה ושגרה. כשרציתי משכורת גבוהה יותר ממה שהרווחתי עברתי למפעל", הוא מסביר. "העבודה די חוזרת על עצמה, אבל זה חלק מהעניין. היחסים שלי עם הבוס ועם האחרים במפעל טובים, וטוב לי שם. לפני כן עבדתי במפעל אלקטרוניקה בקרית שמונה, אבל זו הייתה תקופה לא טובה מבחינת יציבות נפשית. עכשיו אני מרגיש שאני נכנס לשגרה. השגרה טובה לי".
במהלך השיחה איתו דודו לא מספר הרבה, ונוטה להמעיט בערך תרומתו למפעל ותרומתה לו. שלו לעומת זאת מרחיב את הדיבור, ומחמיא מאוד לצורת עבודתו של דודו. "אני רואה אצלו שיפור – ביום הראשון שהוא הגיע הוא היה ממש איטי, וזה ניכר בעיקר לעומת העובדים האחרים שהיו אנרגטיים, אבל לא רציתי לוותר. היום אני רואה שיש התקדמות ואני מאמין שעוד כמה חודשים התפוקה שלו תעלה משמעותית", הוא מספר. "אמרתי לו שאני מייעד אותו להיות ראש מחלקת האריזה, כי בתוך תוכו יש אדם שיכול לעשות הרבה יותר מזה, ורק מכורח הנסיבות הוא עוצר את עצמו".
 
דודו הוא אמנם המתמודד היחיד מבין העובדים, אבל הוא איננו חריג. "דודו הוא חלק מהצוות מהיום הראשון והוא משתלב יפה", מתאר שלו וממשיך. "איך אומרים? 'לפי הצער בא השכר' – אתה רואה אדם שמתאמץ מאוד ומשקיע. יום אחד הייתה לו חתונה בדרום, ולמרות שנסע אליה התייצב בעבודה בשעה 8.00 בבוקר שאחרי. זה מה שאני מחפש, אנשים רציניים. באותה תקופה הוא עבד רק שבועיים במפעל ורצה להוכיח את עצמו".
 
בכניסה לכרמיאל מכיוון מערב הציבו שלטי חוצות המכריזים שמוגבלות היא לא מגבלה – שלו ראה אותם מדי יום, ויודע עד כמה זה אכן נכון. "אנשים כמו דודו, בתוך תוכם הם רציניים יותר מכל עובד שאנחנו קוראים לו "רגיל"", הוא קובע. "כל בעל מפעל יכול למצוא חבר'ה מוכשרים כאלה, שיכולים להשתלב ולעזור מאוד. מדובר באנשים מסורים, שמוכנים לעשות דברים מונוטוניים למרות השחיקה, בזמן שכל אחד אחר מהצוות שלי לא היה מוכן לעשות את זה. ראוי שהרבה עסקים יראו בזה תרומה אמיתית". 
לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית יש רצון עז להשתלב בשוק העבודה בהתאם לכישוריהם כמו כל אחד בקהילה.  ואנחנו פונים למעסיקים להצטרף למאגר המעסיקים, ההולך וגדל, הקולט עובדים עם נכות בשורותיהם.
להעסקת בעלי מוגבלות נפשית יתרונות רבים: מועמדים אלה הם בעלי מוטיבציה גבוהה להשתלב בשוק העבודה, עובדים נאמנים ומסורים לעבודתם. משרד התמ"ת מעודד את קליטתם של עובדים בעלי מוגבלויות בשוק החופשי, מאפשר התאמות של העובדים במקומות העבודה ומשתתף בעלויות העסקתם ע"פ קריטריונים ובאמצעות סל תמיכות לארגון כגון : סיוע חד פעמי בהנחיה של עובדי המפעל או הצוות האחראי בנושא התמודדות עם העסקה של עובדים עם מגבלות . סיוע בשכר לעובד הארגון המשמש כחונך לעובד עם המוגבלות. וכן קיימת אפשרות על פי חוק העסקה בשכר מינימום מותאם – על פי אבחון ובאישור תמ"ת. 
העסקה מגוונת משפיעה גם על ההתנהגות והפתיחות של כלל העובדים, מייצרת חדשנות מחשבתית ומסייעת לפנות לפלחי שוק חדשים ומגוונים. היא מהווה חיסכון כלכלי לעסק ומוסיפה למקום עובדים בעלי מוטיבציה גבוהה המקבלים סיוע וליווי צמוד של איש מקצוע. כמו כן, קליטת העובדים במקום מהווה תרומה חשובה לקהילה – גורם משמעותי לתדמית של כל בית עסק.  

אנו קוראים למעסיקים בצפון לשלב בעלי מוגבלות נפשית במפעלים, בבתי עסק, בחנויות, במשקים חקלאיים, בבתי הארחה, בבתי מלון ובענפי התיירות השונים. אתם תרוויחו עובדים מסורים בתנאי העסקה טובים והם ירוויחו איכות חיים, גאווה וחיים של כבוד. ליצירת קשר אנוש כרמיאל:054-9299731\04-9584425