כותרת
> C;
1/1
דת בקהילה

​בין קודש לחול

משגב | פורטל משגב דת בקהילהפורסם: 13.09.15 , 08:00ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
תפוח בדבש - תשובות לשאלות בענייני הלכה, מנהגים ומצוותשאלה: למה אוכלים תפוח בדבש, מה הקטע? או קיי אני מבין שזה סמל לשנה מתוקה אבל לכל אדם יש את המתיקות שלו וחוץ מזה יש דברים יותר מתוקים מדבש?
תודה מראש על תשובתך, אבי, גילון
תשובה: לכל הלכה ומנהג בעם ישראל יש שורשים שחלקם גלויים וחלקם סמויים. בחלק הגלוי אנו אכן רואים באכילת התפוח בדבש סמל למתיקות לקראת השנה הבאה עלינו לטובה  "שיפה ושונה תהה השנה אשר מתחילה לה היום" - שיהיה מתוק בפה כאות לברכה לקראת השנה חדשה.
ולמה דווקא בראש השנה? מפני שראש השנה היא נקודת ההתחלה הראשונית שממנה הכול מושפע. היום הזה הוא ה "ראש" וה"ראשית" של כל מה שיקרה במשך השנה. זהו הצעד הראשון שנותן את הכיוון לכל השנה כולה. זה ה"בראשית" של השנה החדשה ואם מתחילים טוב אז גם ממשיכים באותו כיוון טוב, ואם מתוק בהתחלה זה ברכה להמשך מתוק.
נכון, במשך השנה ייתכן מאוד שיקרו גם דברים מרים וכואבים, אבל זה בדיוק הקטע של הדבש שבא מהדבורה שיש לה גם...עוקץ כואב. גם קשה מאוד לרדות את הדבש מהכוורת, אבל עם כל הקושי  וכל המכשולים אנו מצליחים להתמודד עם מאות אלפי הדבורים שבכוורת, ובעזרת טכנולוגיה מתאימה ובעזרת עזרים נוספים מצליחים  לרדות את הדבש מתוך הכוורת.
וכעת כמה מילים על התפוח: כל תפוח שתיקח ותחצה אותו לרוחבו תראה בו דבר מעניין מאוד: יש בו 6 חורים לגרעינים ו 6 גרעינים וכן יש בו 5 נקודות בין גרעין לגרעין על בשר התפוח ושירטוט של קשת בין גרעין לגרעין. לא משנה איזה זן אתה תיקח או איזה סוג. בכולם זה כך! בספרות הקבלה כתוב שהתפוח מסמל  את שמו של האלוקים בצירוף של כל חצי תפוח = אות י' ואות ה' ואות ו' ואות ה', כדי לומר לנו שאנו במעשים שלנו גורמים לחיבור של 2 חצאים ובעצם לחיבור של שם השם. וכך מתחילה השנה החדשה  בחיבור של התפוח שמסמל כוח עליון והדבש שמסמל את הכוח האנושי .
מפני שהשילוב בין התפוח שמסמל כוח עליון לבין הדבש שמסמל את הכוח של בני האדם יוצר את האיזון הנכון, הרי שרק כשהוא קיים ניתן להתחיל שנה חדשה טובה , מבורכת ומתוקה.
לגבי שאלתך בדבר המתיקות, יש הרבה עדות בעם ישראל שלא אומרים את המילה "כדבש", אלא הנוסח הוא: "שתתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה".


אולי יעניין אותך גם