כותרת
> C;
1/1
נדל"ן וכלכלה

על קיימות ועל בנייה ירוקה

משגב | פורטל משגב נדל"ן וכלכלהפורסם: 09.08.15 , 09:43ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
על כסף ועל בריאות
המדור הקודם עסק ברובו בהתחממות כדור הארץ ובתועלת הגלומה בבנייה הירוקה לחיסכון באנרגיה ובכך להפחתת התחממות כדור הארץ. מסתבר שזו אחת ממעט הדרכים שבהן יכולה האנושות ללכת כדי להאט את המסת הקרחונים ולדחות או למנוע אסונות סביבתיים הממתינים מעבר לפינה, אסונות העלולים להשפיע כבר על דור נכדינו.
נאמר לי שזה הזוי... אבל זה בפירוש לא! כאשר העולם מתגייס, מחליט על אמנה סביבתית ומתחיל ליישמה, זה אפילו עשוי להצליח. חלקנו אולי זוכרים את "החור באוזון". רבות דובר בו כגורם ממשי לעלייה דרמטית בתחלואת סרטן העור באוסטרליה ובאזורים אחרים מתחת ל"חור" וכאחד הגורמים להתחממות כדור הארץ. העולם התארגן לפעילות משותפת להפסקת השימוש במיכלי ספריי ולהחלפת גז המקררים והמזגנים בגז חדיש שאינו מזיק לאוזון, גז שגרם לחור באוזון להצטמצם.
הפעם, כדי להראות לקוראי המדור שהשפעתה הטובה של הבנייה הירוקה אינה רק גלובלית אלא גם אישית, יעסוק המאמר בתועלות הבנייה הירוקה למי שגר בבית שנבנה (או שופץ) כבניין ירוק.
תועלות הבנייה הירוקה רבות: בריאות, חיסכון כספי, שמירת ערך הבית ועוד.
אני נמנה על אלה המדרגים בריאות טובה בתור אחד הנושאים הכי חשובים אם לא "הַ", אבל כיוון שאחרי פרסום המאמר הקודם נשאלתי על ידי כמה מקוראיו על פרטי צריכת החשמל של שתי המשפחות השכנות במשגב, אתחיל דווקא בו...
שתי המשפחות גרות בבתים שכנים באחד השלבים החדשים במשגב. ביתה של כל אחת מהן נבנה אחרי שהשקיעו חשיבה רבה ובעזרת אדריכלים מקצוענים ש"תפרו" להם בית על פי טעמם ומידתם. משפחות שני הזוגות הצעירים דומות בהרכבן ובגיל ילדיהם, גם מבנה בתיהם ושטחם דומה. מה ששונה בתכלית הם חשבונות החשמל שמשלמות שתי המשפחות. אחת מהן משלמת פחות באופן משמעותי. כמה פחות? תלוי בעונת השנה.
נתוני הטבלה שלהלן נלקחו מגיליון אקסל המציג את פרטי חשבונות החשמל של שתי משפחות אלה ב-3 תקופות עוקבות: סתיו-חורף 2014, שלהי חורף 2015, תחילת אביב 2015.

מהטבלה ניתן לראות שאף כי מדובר בבתים דומים, משפחות דומות ואותו מפנה לנוף, שילמה אחת המשפחות על החשמל שצרכה במחצית שנה זו כ- 1800 ₪ פחות מהמשפחה השכנה.
איך?
לא חסכנות ולא קמצנות, גם לא חימום בעץ לעומת חימום בחשמל (שני הבתים מחוממים בחשמל בלבד). התשובה פשוטה: בנייה ירוקה! תכנונו של אחד מבתים אלה הותאם לתקן בנייה ירוקה, נבנה בהתאמה לדרישותיו והחל לחסוך כסף...  
מהו תקן זה?
התקן מתייחס למגוון רחב של מבנים על פי ייעודם: מגורים, משרדים, חינוך (גנים יסודי ותיכון, השכלה גבוהה) תיירות, בריאות (מרפאות, בתי חולים), מסחר, התקהלות ציבורית ותעשייה (בהכנה). לכל אחד מסוגי מבנים אלה יוחד חלק בתקן. לכל חלקי תקן אלה מבנה קבוע המורכב מ-9 פרקים:
אנרגיה, קרקע, מים, חומרים, בריאות, פסולת, תחבורה, ניהול וחדשנות.
ארבעת הפרקים הראשונים אמורים להביא לתכנון ולביצוע חוסך משאבים האמור ליצור גם חיסכון כספי. ארבעת הפרקים האחרונים מתייחסים לאופן הבנייה ולמרכיבי ההתנהלות מסוימים בו, בהמשך.
הפרק החמישי עוסק בבריאותם וברווחתם של אלה הגרים, העובדים, הלומדים או המשתמשים במבנה. איך מתרגמים בריאות לכסף?
מזה שנים שאני חווה עלייה בלתי מוסברת בתחלואת חברים, קרובים ומכרים במחלות קשות. איני היחיד החש כך. שאלות ותהיות כמו "מהיכן זה בא...", "מה השתנה בשנים האחרונות..." צצות חדשות לבקרים בשיחות על אנשים שנפטרו בגיל צעיר.
 ככל סוגיה מורכבת, אין לשאלות אלה תשובה אחת. ניתן לדבר על תזונה, על אורח חיים לחוץ ועל גורמים נוספים הראויים למאמר או אפילו לסדרת מאמרים נפרדת. אבל כיוון שמדור זה עוסק בבנייה ירוקה, אני מבקש להקדיש את יתרת המדור לפרק הבריאות והרווחה בתקן.
מסתבר שלטכנולוגיה המתקדמת המאפשרת לנו עבודה מהבית יש מחיר. לא רק הסטרס שאנחנו חווים כשעלינו לסיים מטלות אחרי השכבת הילדים. המחיר הוא גם הקרינה שאנו נחשפים אליה ממקורות קרינה שאנו מכניסים הביתה במו ידנו וממקורות חיצוניים, כמו: שנאי וקווי מתח גבוה המותקנים ברחובותינו או אנטנות חברות סלולר הקיימות בסביבתנו.
פרק 5 בתקן בנייה ירוקה עוסק במגוון נושאים המשפיעים על בריאותנו: אוורור הבית, תאורה מתאימה, טמפרטורה נוחה, בידוד אקוסטי ועוד. ה"ועוד" כולל בין היתר התייחסות לרמת הקרינה בפועל או לזו הצפויה לאור תכנון הבית. למה זה חשוב? כי הקרינה (קרינה אלקטרו מגנטית ומיקרו מגנטית בלשון התקן) מצגי מחשב וטלוויזיה, ראוטרים, מטענים, שנאים, טלפונים אלחוטיים, חיישני מערכות אזעקה, מכשירי מיקרוגל ושלל מכשירים נוספים – מצטברת.
לא רק העוצמה הרגעית מצטברת. חשיפה לקרינה מתמשכת לאורך זמן גם היא כנראה שאינה מיטיבה עימנו. פרק 5 בתקן בנייה ירוקה עוסק גם בנושא זה. זה איננו הסעיף הראשון בו ואף לא השני, אבל הוא בהחלט מזכיר למי שבונה בנייה ירוקה שרצוי להתייחס גם לנושא זה כאשר מכינים את תשתיות החשמל בבית.
בצד ההשקעה במטבח ראוי לתת את הדעת גם על השקעת צנרת נוספת לחיווט חיישני מערכת האזעקה, תקשורת המחשבים, הבית החכם והמערכות הנוספות, כדי לצמצם את הקרינה בבית. כל דיירי הבית ייצאו נשכרים אם נזמין בודק קרינה מוסמך שיסייע לנו לוודא שאין בעיות קרינה חיצוניות בשטח המיועד לבניית ביתנו ויציע לנו דרכים להפחתת הקרינה בבית. 
אולי יעניין אותך גם