כותרת
> C;
1/1
בריאות

ציפור הנפש / אורלי שהם

משגב | פורטל משגב בריאותפורסם: 03.12.15 , 09:40ע"י
רשת לינק
שם הכותב/ת:
הדרכת הוריםבשורה העליונה של העמוד הזה, רשום שאני פסיכולוגית קלינית, ושאני עוסקת גם בהדרכת הורים. פנו אליי מספר קוראים בשאלה לגבי הביטוי הזה, "הדרכת הורים". מה זה בעצם אומר? מה עושים בהדרכת הורים, מי צריך את זה, ובשביל מה?
כל הורה יכול להרוויח מהדרכת הורים (כמו שכל אדם יכול להרוויח מטיפול נפשי, גם אם אין לו בעיה אקוטית). רוב האנשים שפונים או מופנים להדרכת הורים עושים זאת משום שהם נתקלים בקשיים בגידול ילדיהם, או משום שהילד נמצא בטיפול פסיכולוגי שצריך להיות מחוזק ומתוחזק באמצעות ההדרכה ההורית.
בהדרכת הורים מביאים ההורים התלבטויות וקשיים שבהם הם נתקלים בחיי היום יום עם ילדם (או שהמטפל בילד מביא דילמות שעולות במהלך הטיפול עמו), ונעשית חשיבה משותפת לגבי דרכי ההתמודדות המתאימות עם אותם קשיים. לפעמים יהיו למדריך תשובות טובות ברמה התיאורטית והדרכת ההורים תהיה למידתית. למשל, כאשר הילד זקוק לעזרה בהתארגנות בבוקר, יסייע המדריך להורים לייצר שגרת בוקר ברורה, ילמד אותם כיצד לנהל "כלכלת אסימונים", או ידריך אותם לגבי טכניקה כזו או אחרת. במקרים אחרים תהיה הדרכת ההורים מקום שבו אפשר להעלות שאלות שהתשובות עליהן אינן ברורות. במקרים כאלה המטפל וההורים יחשבו יחדיו על פתרונות המתאימים לסיטואציה המסוימת, לילד המסוים ולמשפחה המסוימת.
פתחתי בכך שכל אחד יכול להרוויח מהדרכת הורים. הסיבה לכך היא שתמיד טוב שיש מישהו אובייקטיבי, מישהו שרואה את הסיטואציות מבחוץ, עם פחות מעורבות רגשית, ולכן יכול לתת הצעות התנהגותיות או חומר למחשבה שקשה להגיע אליהם מבפנים.
עם זאת, זו גם הסיבה שקשה מאוד לפנות להדרכת הורים. כשהייתי פסיכולוגית מתמחה, בתחילת דרכי, הגיע אליי זוג הורים לילד עם הפרעות התנהגותיות קשות. האב היה אגרסיבי ונעדר רבות מהבית, וכבר בפגישה הראשונה הכרזתי בפניו שעליו להיות מעורב יותר בחייו של הילד. מובן שלא ראיתי יותר את אותו אב... הדרכת הורים אינה אמורה להיות מקום ביקורתי, אך כמובן שמטרתה להוביל לשינוי. הדרכת הורים טובה תוביל את ההורים בדרכים שמתאימות להם, תוך תיקוף תחושותיהם כלפי המתרחש בבית ותוך הקשבה להתמודדויות שלהם – הם לא רק הורים, הם גם אנשים עם רגשות!
כשילד צעיר נמצא בטיפול, הדרכת הורים תהיה בדרך כלל חלק אינטגרלי מהטיפול – אחרי כל 2 או 3 פגישות עם הילד תתקיים פגישה עם ההורים. הסיבה לכך היא שטיפול בילד, טוב ככל שיהיה, מתרחש בדרך כלל במשך שעה אחת בשבוע. ההורים נמצאים עם הילד הרבה יותר שעות, ולכן ה"טיפול" שלהם מאוד משמעותי. הדרכת הורים כחלק מטיפול בילד כוללת בדרך כלל עדכון של ההורים לגבי התקדמות הטיפול הפרטני, והתמודדות עם נושאים שהילד הביא בפני המטפל, או נושאים שההורים נתקלים בהם בבית. כאשר ההורים מגיעים להדרכת הורים, נוצר רצף כלשהו בין מה שקורה בטיפול לבין מה שקורה בבית. יש התייחסות הן לצדדים הרגשיים (הדינמיים), והן לצדדים המציאותיים של מה שמתרחש בפועל בבית. ההורים מקבלים כלים להתמודד עם הקשיים של הילד שלהם – לעזור לו ולעזור לעצמם, לשנות את מה שדורש שינוי. בשביל הרבה ילדים עצם הגיוס של ההורים להדרכה מייצר הרגשה שההורים מעורבים ופעילים בניסיון לעזור להם, ולא רק שולחים אותם לפסיכולוג כדי ש"יתקן את הילד ויחזיר".
הדרכת הורים יכולה להיות עניין מתמשך, ויכולה להיות גם הדרכה קצרה וממוקדת. כאשר מתעוררת בעיה ספציפית או התמודדות בנושא מסוים, ניתן לפנות להדרכת הורים בנושא זה, על מנת לייעל את ההתמודדות ולקצר את משך הזמן שבו הילד או המשפחה סובלים ממנה.